Rządowa tzw. tarcza antyinflacyjna będzie przewidywać m.in. obniżkę akcyzy na nośniki energii – poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Współodpowiedzialnością za wysoką inflację szef rządu obarczył Gazprom, Rosję, gazociąg Nord Stream 2 i Europejską Partię Ludową.
Polski Ład będzie korzystny dla całego społeczeństwa; chcę być dzisiaj premierem klasy średniej: tych, którzy w pocie czoła łącza koniec z końcem,...
zobacz więcej
Premier Morawiecki poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Gdańsku, że rząd będzie chciał wdrożyć część tarczy antyinflacyjnej jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. – Ona będzie zawierała takie elementy, jak obniżenie akcyzy na nośniki energii – stwierdził Morawiecki dodając, że „o szczegółach powiemy w swoim czasie”. Zaznaczył też, że rząd jest „praktycznie gotowy”, aby ten projekt przedstawić.
Zdaniem Morawieckiego to nośniki energii są współodpowiedzialne za gwałtowne wzrosty cen, a dowodem na to jest fakt, że w „ogromnej większości krajów Europy inflacja jest historycznie wysoka”.
– Za wysokie ceny energii odpowiada Gazprom, Rosja, Nord Stream 2 oraz ci w Europejskiej Partii Ludowej, którzy nie tylko nie zablokowali Nord Stream 2, ale sprzyjali wybudowaniu tego gazociągu – oświadczył Morawiecki. Jak dodał, dziś ten gazociąg stanowi element szantażu w rękach prezydenta Rosji Władimira Putina.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podczas porannego spotkania z sekretarzem generalnym OECD Mathiasem Cormannem rozmawiał o współpracy...
zobacz więcej
– Ale dla wszystkich tych, którzy mają dług zaciągnięty w walucie, a w szczególności dla budżetu polskiego, który ma częściowo dług denominowany w walutach obcych, to nie jest dobre – zastrzegł premier.
Zaznaczył, że ma nadzieję, iż w ciągu najbliższych kilku kwartałów dojdzie do ustabilizowania sytuacji na rynku walutowym.
W poniedziałek popołudniu euro kosztowało na rynku walutowym niespełna 4,7 zł, a dolar – nieco ponad 4,16 zł.
Akcja „Media bez wyboru”, przedstawiana jako walka o pluralizm w mediach, to w dużej mierze twarda walka o finansowe interesy. Chodzi o projekt...
zobacz więcej
Zaznaczył, że byli jednak ludzie – stoczniowcy, politycy, którzy wierzyli w przemysł morski. – Dziś, ostatnie lata znaczą drogę dynamicznego rozwoju polskich portów – podkreślił premier.
Wyraził zadowolenie, że dzisiaj budujemy szerokie spektrum bardzo różnych statków czy okrętów. – To naprawdę wielka radość, że odbudowujemy te kompetencje, które powodują, że możemy tak mocno korzystać z morza, z Bałtyku, handlu międzynarodowego – stwierdził Morawiecki.
– Jestem przekonany o tym, że to, co udaje się tutaj tworzyć, współtworzyć przy współpracy z polskimi uczelniami, będzie prowadziło do wielu efektów dodatkowych dla polskiej gospodarki – mówił premier.
Jak dodał, na Wybrzeżu „chcemy jeden z naszych portów zaadaptować bądź utworzyć tzw. port offshorowy, czyli wielkie inwestycje w morską energetykę wiatrową też będą czerpały korzyści z polskich portów”. – Polskie porty będą się rozwijać dzięki morskiej energetyce wiatrowej; polski przemysł będzie się rozwijał dzięki temu – ocenił premier.
teraz odtwarzane