RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

W Polsce produkowane będą podzespoły do myśliwców F-16

Od przyszłego roku PZL Mielec będą wytwarzać podzespoły do nowo produkowanych myśliwców F-16 – poinformowała w poniedziałek firma Lockheed Martin, do której należą mieleckie zakłady. Włączenie PZL Mielec do globalnego łańcucha dostaw koncernu ma się przyczynić do utrzymania 200 miejsc pracy i stworzenia 60 nowych.

„Przerzut sił”. Kilkadziesiąt amerykańskich maszyn bojowych w Polsce [WIDEO]

W ramach ćwiczenia przerzutu sił powietrznych w Europie do Polski przyleciało kilkadziesiąt samolotów bojowych F-15 i F-16 – poinformowało w...

zobacz więcej

Jak powiedział dyrektor Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Robert Orzyłowski, ogłoszona w poniedziałek decyzja wskazuje na znaczenie PZL Mielec i świadczy o zwiększaniu obecności przemysłowej Lockheed Martin w Polsce. Zaznaczył, że obecnie firma zatrudnia w Polsce bezpośrednio około 1,6 tys. osób i zapewnia pracę dla ponad 5 tys. innych osób w ramach polskiego łańcucha dostaw.

– Podczas naszego ponad 20-letniego strategicznego partnerstwa z Polską zapewniliśmy transfer technologii, możliwości badawczo-rozwojowe, długoterminowe i zrównoważone miejsca pracy związane z zaawansowanymi technologiami, ale także wzrost ekonomiczny i możliwości eksportowe – dodał Orzyłowski, cytowany w informacji Lockheed Martin.

Wyjaśnił, że rozwój współpracy i decyzja o zleceniu prac przy produkcji F-16 PZL Mielec wiążą się z wyborem przez Polskę samolotów bojowych F-35.

Jakie części do F-16 wyprodukują PZL Mielec?


Od 2022 r. PZL Mielec będzie dostarczać tylną i środkową część kadłuba, konstrukcję kokpitu, boczny panel kokpitu i przednią komorę wyposażenia dla wszystkich wyprodukowanych myśliwców F-16. Komponenty z Mielca będą przekazywane do końcowej linii montażowej Lockheed Martin w Greenville w Południowej Karolinie. – F-16 to kluczowy element Polskich Sił Powietrznych – powiedziała wiceprezes programu F-16 Danya Trent. Dodała, że ulokowanie produkcji podzespołów do F-16 w Mielcu umocni rolę Polski „jako kluczowej części globalnego programu F-16 na wiele lat”.

Polskie śmigłowce Black Hawk dostarczone Filipinom

Sześć wielozadaniowych śmigłowców Black Hawk z zakładów PZL Mielec zostało przekazanych Filipinom. Ceremonia odbyła się miesiąc po dostarczeniu...

zobacz więcej

Koncern zapewnił, że „dzięki już potwierdzonym zamówieniom na F-16 Block 70/72 z Bahrajnu, Bułgarii, Słowacji i dwóch innych międzynarodowych klientów globalne zainteresowanie na nowo wyprodukowane myśliwce i zmodernizowane F-16V pozostaje duże”.

Nie tylko F-16


Polska, która kupiła 48 wielozadaniowych myśliwców F-16 C/D Block 52+, eksploatuje ten samolot od 15 lat. W tym roku nalot F-16 w polskich Siłach Powietrznych przekroczył 100 tys. godzin. Polska zawarła również kontrakt na 32 wielozadaniowe samoloty bojowe F-35, z których pierwszy zostanie dostarczony w 2024 roku.

Należące do Lockheed Martin zakłady w Mielcu produkują śmigłowce S-70i Black Hawk i samoloty transportowe M28. Lockheed Martin zwrócił uwagę, że w produkcję samolotów odrzutowych PZL Mielec był ostatnio zaangażowany ponad 20 lat temu, kiedy z jego linii produkcyjnej zszedł ostatni samolot szkolno-bojowy I-22 Iryda.

Zobacz także: Tureckie F-16 lądują w Polsce i dołączają do misji NATO Air Policing

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej