RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ofensywa dyplomatyczna Morawieckiego. Rozmowy w trzech stolicach

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS)

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki spotkaniami z szefami rządów krajów bałtyckich rozpoczyna serię rozmów za granicą poświęconych hybrydowemu atakowi Łukaszenki na wschodniej granicy Unii Europejskiej. W niedzielę odwiedził Litwę, Łotwę i Estonię. Wieczorem, już w Polsce, wziął udział w Radzie Medycznej nt. sytuacji epidemiologicznej a potem spotkał się z żołnierzami pilnującymi granicy. „Tytan pracy” – komentują internauci.

Premier Estonii: Bezpieczeństwo Estonii rozpoczyna się na granicach Polski, Litwy i Łotwy

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął konsultacje z szefową estońskiego rządu w sprawie sytuacji na wschodniej granicy. W niedzielę rano przybył do...

zobacz więcej

Zapowiadając w sobotę serię spotkań Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że sytuacja geopolityczna jest bardzo poważna i wymaga licznych działań oraz zabiegów dyplomatycznych.

Wskazywał, że wszyscy widzimy intensywne działania inicjowane na Wschodzie: cyberataki czy manipulacje cenami i dostawami gazu, które mają na celu wywołanie kryzysu energetycznego. "W rękach Rosji pojawiło się też nowe narzędzie szantażu - planowane uruchomienie gazociągu Nord Stream 2. Ostatnio jest to również organizowanie działań migracyjnych, które doprowadziły do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej" - stwierdził polski premier na Facebooku.

Estonia


Pierwszym etapem maratonu rozmów był Tallin. Po spotkaniu z szefową estońskiego rządu Kaji Kallas polski premier mówił na konferencji prasowej o znaczeniu współpracy w obliczu zagrożenia.

– Widzimy wyraźnie, że coraz bardziej presja na wschodnią flankę NATO, na wschodnią granicę UE narasta. Dlatego tak cenna jest współpraca z naszymi sojusznikami, jak tutaj dzisiaj w Estonii, gdzie nie tylko wymieniliśmy się opiniami, ale chce bardzo serdecznie pani premier podziękować za zaoferowaną pomoc w postaci Straży Granicznej i funkcjonariuszy estońskich, którzy będą wspierać naszych strażników w obronie granicy polsko-białoruskiej – powiedział Morawiecki.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni Polsce za obronę granic zewnętrznych Unii Europejskiej i NATO – mówiłą premier Kaja Kallas. – Z całą pewnością nie poddamy się szantażowi ze strony reżimu Łukaszenki – zapewniła.

Morawiecki w Wilnie: Kontynuujemy ofensywę, która zahamowała napływ nowych migrantów

Warto zdać sobie sprawę, że to nie jest konflikt tylko z Polską czy Litwą, ale to próba naruszenia wschodniej granicy NATO i UE. Dziękuję za...

zobacz więcej

Litwa


Następnie premier udał się na Litwę, gdzie spotkał się z szefową litewskiego rządu Ingridą Szimonyte. Na konferencji prasowej po spotkaniu powiedział, że w ostatnich miesiącach Białoruś nasila działania przeciwko Unii Europejskiej.

– Wiemy o kontaktach dyplomatycznych i służbowych białoruskich i rosyjskich z Uzbekistanem i z Afganistanem. Najprawdopodobniej będzie próba wykorzystania kryzysu w Afganistanie jako kolejnej odsłony kryzysu migracyjnego – mówił.

– I warto sobie zdać z tego sprawę, że to nie jest konflikt tylko z Polską, to nie jest konflikt sztuczne wywołany z Litwą, ale to jest próba naruszenia granicy wschodniej NATO i próba naruszenia granicy wschodniej UE – powiedział premier. Premier Ingrida Szimonyte przyznała, że największy ciężar ataku hybrydowego, który prowadzony jest na wschodniej granicy Unii Europejskiej, spoczywa na Polsce.

Dodała, że Polska i Litwa współpracują ściśle w kwestiach związanych z atakiem hybrydowym na wschodnią granicę Unii Europejskiej. – Jest rzeczą bardzo ważną, żebyśmy w tych wyzwaniach razem sobie radzili – mówiła.

Morawiecki na Łotwie: Państwa bałtyckie postawiły stanowczy opór białoruskiemu reżimowi

Stanowczy opór Polski i krajów bałtyckich doprowadził do wyhamowania działań białoruskiego reżimu; chcemy kontynuować tę naszą solidarność na...

zobacz więcej

Łotwa


Ostatnim punktem niedzielnej podróży była wizyta na Łotwie i rozmowy z szefem rządu tego kraju Kriszjanisem Karinszem.

– Stanowczy opór Polski i krajów bałtyckich doprowadził do wyhamowania działań białoruskiego reżimu; chcemy kontynuować tę naszą solidarność na wschodniej flance NATO – powiedział w Rydze Mateusz Morawiecki.

– To bardzo ważne, że mogliśmy skoordynować nasze działania. Dziś już widzimy, że ta koordynacja działań, działania naszej dyplomacji przynoszą rezultaty. Stanowczy opór Polski i krajów bałtyckich doprowadził do wyhamowania pewnych działań białoruskiego reżimu – mówił na wspólnej konferencji z Karinszem. Wcześniej szef rządu oświadczył na Twitterze, że „trwa wojna hybrydowa Łukaszenki i Putina przeciwko UE. To największa od 30 lat próba destabilizacji Wspólnoty. Polska nie ulegnie szantażowi i zrobi wszystko, żeby bronić granic UE. Ale Polska, Litwa, Łotwa i Estonia potrzebują wsparcia. Musimy stanąć razem by bronić Europy”.

Z kolei na Facebooku premier podkreślił, że w sprawach najważniejszych, czyli bezpieczeństwa Polaków, nie ma kompromisów i nie ma czasu do stracenia. Zapowiedział, że w nadchodzącym tygodniu będzie odwiedzał kolejne europejskie stolice.

„Tytan pracy”


W niedzielę wieczorem szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski przekazał na Twitterze, że po powrocie do Polski po niedzielnych wizytach premier uczestniczy zdalnie w spotkaniu z Radą Medyczną, której celem jest omówienie obecnej sytuacji epidemiologicznej.

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał z kolei na Twitterze, że po zakończonym posiedzeniu Rady Medycznej „planowane (jest) spotkanie z funkcjonariuszami i żołnierzami na granicy, gdzie obecnie przebywa premier”.

Tak bogata aktywność premiera zwraca uwagę internautów. „Tytan pracy, od świtu na nogach” – czytamy w jednym z wpisów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej