RAPORT

Pogarda

Premier opublikował spot. „To tylko początek. Dyktatorzy się nie zatrzymają” [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Europa, nasz wspólny dom, jest zagrożona; na granicy polsko-białoruskiej toczy się wojna hybrydowa, którą Aleksandr Łukaszenka ze wsparciem Władimira Putina wypowiedział całej UE; apeluję o solidarność z Polską, Litwą i Łotwą – mówi premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w niedzielę spocie. Spot z udziałem szefa rządu, nagrany w języku angielskim, rozpoczyna się od napisu: „Polska. Bronimy Europy” i pokazuje sceny z polsko-białoruskiej granicy, m.in. z przejścia granicznego w Kuźnicy.

Ofensywa dyplomatyczna premiera. Najpierw odwiedzi Litwę, Łotwę i Estonię

Premier Mateusz Morawiecki postanowił w najbliższym czasie odbyć serię wizyt w krajach europejskich, w związku z trudną sytuacją geopolityczną –...

zobacz więcej

– Panie i panowie, zwracam się do was, bo Europa – nasz wspólny dom – jest zagrożona. W tej chwili na polsko-białoruskiej granicy toczy się wojna hybrydowa, którą Aleksandr Łukaszenka ze wsparciem Władimira Putina wypowiedział całej Unii Europejskiej – powiedział w nagraniu premier Mateusz Morawiecki.

„To nie kryzys migracyjny”


Podkreślił, że – z perspektywy – wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy mogą wyglądać jak zwykły kryzys migracyjny. – Ale nim nie są. To kryzys polityczny stworzony w specjalnym celu. Celem jest destabilizacja sytuacji w Europie po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny 30 lat temu – zaznaczył premier Morawiecki.

– W ciągu ostatnich tygodni dostarczyliśmy obszernych dowodów na to, że to białoruski reżim przywozi migrantów na granicę, po to, by później transportować ich do Europy Zachodniej – kontynuował.

Premier podkreślił, że „dziś celem jest Polska, ale jutro to będą Niemcy, Belgia, Francja czy Hiszpania”. – Taka jest koncepcja organizowania szlaków migracyjnych. Presja Łukaszenki i Putina jest już odczuwana przez Europę – zauważył szef rządu. Zwrócił w tym kontekście uwagę na rosnące ceny energii spowodowane drastycznymi ograniczeniami dostaw gazu do państw europejskich.

Morawiecki: Zatrzymamy zło zagrażające Europie


– To tylko początek. Dyktatorzy się nie zatrzymają. Chcę was zapewnić: Polska nie ulegnie szantażowi i zrobimy wszystko, by zatrzymać zło zagrażające Europie – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier zaapelował również „do wszystkich ludzi wolnego świata” o solidarność z Polską, Litwą i Łotwą.

„Bronimy domu przed zagrożeniem”


– Dziękuję również wszystkim, którzy dotychczas wsparli nasze działania na polsko-białoruskiej granicy. Dziękuję państwom unijnym, Komisji Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Stanom Zjednoczonym – powiedział.

– Wszyscy wiemy, że gdy ktoś próbuje się włamać do naszego domu, bronimy go. Ta zasada odnosi się również do granic państwowych, granic UE i NATO – naszego wspólnego domu. Bądźmy razem, brońmy Europy – zaapelował premier.

Zobacz także: Kto szykuje prowokacje na granicy? Przegląd białoruskich „zielonych ludzików”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej