RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Elektryczny samolot Rolls-Royce'a pobił rekord prędkości [WIDEO]

Spirit of Innovation osiągnął w czasie lotu testowego prędkość 623 km/godz. (fot. Rolls-Royce / Youtube)
Spirit of Innovation osiągnął w czasie lotu testowego prędkość 623 km/godz. (fot. Rolls-Royce / Youtube)

Brytyjska firma Rolls-Royce poinformowała, że skonstruowany przez nią samolot Spirit of Innovation osiągnął w czasie lotu testowego prędkość 623 km/godz., ustanawiając rekord w kategorii samolotów z silnikami wyłącznie elektrycznymi.

Eksploracja kosmosu. Kanada i Ukraina wspólnie zbudują kosmodrom

Kanada i Ukraina zbudują wspólnie komercyjny kosmodrom, poinformował szef Ukraińskiej Państwowej Agencji Kosmicznej Wołodymyr Taftaj. Projekt...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

To o ponad 213 km/godz. więcej niż wynosił dotychczasowy rekord, który ustanowił w 2017 r. samolot Extra 330 LE Aerobatic z silnikiem Siemensa.

Jak ogłosiła firma, w trakcie lotów testowych, które przeprowadzono we wtorek w bazie testów lotniczych ministerstwa obrony Boscombe Down w południowej Anglii, Spirit of Innovation pobił jeszcze kilka innych rekordów. Na odcinku 3 km osiągnął średnią prędkość 555,9 km/godz., a na odcinku 15 km - 532,1 km/godz., a także wzniósł się na wysokość 3000 m w 202 sekundy, o 60 sekund szybciej niż wynosił dotychczasowy rekord.

Wyniki te zostaną teraz przesłane do Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) w celu ich zweryfikowania i zatwierdzenia.

Skonstruowany w tym roku kosztem 6 mln funtów jednomiejscowy Spirit of Innovation napędzany jest zestawem trzech silników elektrycznych o łącznej o mocy 400 kilowatów.„Po tym, jak świat skupił się na potrzebie działania podczas COP26, jest to kolejny kamień milowy, który pomoże urzeczywistnić zerową emisję netto w lotnictwie. Potwierdza to nasze ambicje w zakresie dostarczania przełomowych technologii, których ludzie potrzebują do dekarbonizacji transportu w powietrzu, na lądzie i morzu” – oświadczył Warren East, prezes Rolls-Royce Holding.

Rolls-Royce jest drugim największym na świecie producentem silników lotniczych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej