RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Miliony krabów wędrują do oceanu [WIDEO]

Kraby czerwone na wyspie (fot. James D. Morgan /Getty)
Kraby czerwone na wyspie (fot. James D. Morgan /Getty)

Miliony krabów czerwonych na australijskiej wyspie Bożego Narodzenia rozpoczęły coroczną migrację z lasów do oceanu. Mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach. By pomóc skorupiakom bezpiecznie przejść trasę, zbudowano kładkę nad ulicą.

Odkryto wyjątkowe prehistoryczne graffiti. To trzecie takie miejsce na świecie

W jaskini Yilbilinji w Australii odkryto jedne z najbardziej szczegółowych miniaturowych rysunków naskalnych wykonanych z szablonów. Tego typu...

zobacz więcej

Co roku miliony krabów na Wyspie Bożego Narodzenia, 380 km na południe od indonezyjskiej wyspy Jawa, wychodzą z lasów i kierują się do Oceanu Indyjskiego, pokonując drogi, strumienie, skały i plaże w celach rozrodczych.

Skorupiaki rozpoczynają swoją wędrówkę wraz z pierwszymi opadami deszczu podczas pory deszczowej – zazwyczaj w październiku lub listopadzie, a czasami nawet w grudniu lub styczniu. Po żmudnej podróży z płaskowyżu kraby zanurzają się w wodzie, aby uzupełnić wilgoć.

Następnie samce krabów wycofują się na dolne tarasy wyspy, aby kopać nory. Ogromna liczba tych skorupiaków oznacza, że nory są bardzo blisko siebie, a samce często walczą między sobą o ich posiadanie.

Następnie dochodzi do kopulacji. Po czym samce krabów czerwonych wracają na ląd. Samice podczas tarła mogą złożyć do 100 tys. jaj. Po czym pozostają w norach, czekając aż jaja dojrzeją. Nieco później przenoszą się do oceanu, gdzie uwalniają jaja, z których wykluwają się larwy. Po kilku tygodniach młode kraby kierują się w głąb lądu.

Zobacz także: Krab sprzed stu milionów lat w bursztynie
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej