RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Zamordowany podczas wojny. Ksiądz Macha ogłoszony błogosławionym

Zamordowany w 1942 roku przez Niemców śląski ksiądz Jan Franciszek Macha został ogłoszony błogosławionym. Wiadomość ogłosiły bijące dzwony w Katowicach, gdzie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne kapłana.

„Boży influencer”, „błogosławiony w bluzie i dżinsach”. 15-letni geniusz internetu beatyfikowany

W bazylice św. Franciszka w Asyżu odbyła się w sobotę beatyfikacja zmarłego w 2006 r. w wieku 15 lat na białaczkę Włocha Carlo Acutisa. Nazywany...

zobacz więcej

Obrzęd beatyfikacji przeprwoadzono na początku mszy beatyfikacyjnej. Z prośbą o beatyfikację ks. Jana Machy metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zwrócił się do przewodniczącego sobotnim uroczystościom prefekta watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Kim był błogosławiony ks. Macha?


Następnie postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Damian Bednarski odczytał życiorys błogosławionego. Jak podkreślił, ks. Macha „został zapamiętany jako wrażliwy duszpasterz, umiejętnie łączący służbę kapłańską z działalnością dobroczynną”.

Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. 25 czerwca 1939 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W Rudzie Śląskiej nawiązał łączność z tajną organizacją i rozwinął działalność charytatywną wśród rodzin polskich, dotkniętych skutkami i okupacji. Został aresztowany przez gestapo, był torturowany i po krótkim procesie skazany na śmierć przez ścięcie. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 w katowickim więzieniu.

Na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny ks. Jana Machy rozpoczął się w 2013 r. i trwał do 5 września 2015 roku. Dekret potwierdzający męczeństwo sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy, kapłana archidiecezji katowickiej, papież Franciszek zatwierdził 28 listopada 2019 roku. W czasie sobotniej mszy beatyfikacyjnej wygłoszono formułę beatyfikacyjną – list apostolski papieża Franciszka. W oryginale, po łacinie, formułę odczytał kard. Semeraro, a po polsku – kanclerz katowickiej kurii ks. Jan Smolec.

Papież Franciszek o nowym błogosławionym


„My, papież Franciszek, spełniając życzenie naszego brata Wiktora Pawła Skworca, arcybiskupa metropolity katowickiego, a także wielu innych braci w biskupstwie oraz licznych wiernych, za radą Kongregacji ds. Kanonizacyjnych naszą władzą apostolską zezwalamy, aby odtąd czcigodny Sługa Boży ks. Jan Franciszek Macha, prezbiter diecezjalny, męczennik, niestrudzony pasterz, gorliwy świadek miłości Chrystusa i prawdy, jego królestwa, był nazywany Błogosławionym” – napisał papież.

„Błogosławiony” – reportaż w TVP o Prymasie Tysiąclecia kard. Stefanie Wyszyńskim

Kościół ma nowego błogosławionego – w niedzielę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie ogłoszono nim kard. Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji...

zobacz więcej

Zapowiedział, że „jego coroczne wspomnienie mogło być obchodzone 2 grudnia w miejscach i w sposób określony przez prawo”. Papieski dokument został podpisany przez papieża w Rzymie na Lateranie 20 sierpnia tego roku.

„Żyłem krótko, ale myślę, że cel osiągnąłem”


Następnie odsłonięto wykonany przed laty przez byłego rektora katowickiej Akademii Sztuk Pięknych prof. Antoniego Cygana wizerunek ks. Jana Machy, umieszczony na czas uroczystości w lewej części prezbiterium katedry.

Kolejnym punktem sobotnich uroczystości była procesja z przekazanymi przez rodzinę duchownego relikwiami. Jest wśród nich zrobiony ze sznurka w areszcie różaniec, krzyżyk wykonany z drzazgi ze stołu, zakrwawiona chusteczka znaleziona w spodniach przekazanych rodzinie po egzekucji, a także list pożegnalny napisany kilka godzin przed śmiercią ze słowami, które stały się mottem procesu beatyfikacyjnego: „Żyłem krótko, ale myślę, że cel osiągnąłem”.

Po ogłoszeniu ks. Machy błogosławionym rozległy się katedralne dzwony.

Zobacz także: Papież zaaprobował dekret o męczeństwie ks. Jana Machy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej