RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Płonął radiowóz, policja strzelała do protestujących. Chaos w Holandii [WIDEO]

„Regularna bitwa” na ulicach Rotterdamu (fot. PAP/EPA/VLN NIEUWS)
„Regularna bitwa” na ulicach Rotterdamu (fot. PAP/EPA/VLN NIEUWS)

Najnowsze

Popularne

Wieczorny protest w Rotterdamie przeciwko obostrzeniom covidowym przerodził się w zamieszki. W nocy z piątku na sobotę interweniująca policja strzelała do demonstrantów i użyła armatki wodnej. Są ranni. Rzecznik policji przekazał, że funkcjonariusze strzelali do protestujących w obronie własnej.

Rośnie przemoc wobec osób LGBT w Holandii

Policja w Rotterdamie informuje, że notuje coraz więcej przestępstw wymierzonych w osoby LGBT. Zdarza się, że są one bite lub porywane. Organizacje...

zobacz więcej

Od ubiegłej soboty, w związku z rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa, w Holandii wprowadzono nowe obostrzenia, przeciwko czemu protestowali mieszkańcy Rotterdamu. Media piszą wprost: to była regularna bitwa z policją.

Stan wyjątkowy w centrum miasta


Funkcjonariusze użyli armatki wodnej oraz oddali strzały ostrzegawcze i w obronie własnej strzelali do demonstrantów. Nie podano jaką amunicją. Rannych zostało siedem osób.

„Orgia przemocy”


Dwudziestu uczestników demonstracji trafiło do policyjnego aresztu. – To była orgia przemocy – powiedział na konferencji prasowej burmistrz miasta Ahmed Aboutaleb.

Spłonął radiowóz oraz uszkodzono wiele innych policyjnych pojazdów. Burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb wydał zarządzenie o wprowadzeniu w centrum miasta stanu wyjątkowego do godziny 4:30.

„Przemoc zadomowiła się w holenderskiej demokracji”


Politycy jednoznacznie negatywnie oceniają wydarzenia w Rotterdamie. „Całkowicie idiotyczne i nie do zaakceptowania” – napisała na Twitterze posłanka chadecji Hilde Palland (CDA). „Grupa szalonych ludzi” – wtóruje jej posłanka Ingrid Michonz z liberalnej partii VVD. Szef związku zawodowego policjantów Jan Struijs uważa, że przemoc „zadomowiła się w holenderskiej demokracji”. „Policjanci robią wszystko, co w ich mocy, aby chronić obywateli, dziennikarzy oraz miasto i teraz płacą wysoką cenę” – napisał na Twitterze Struijs. Zobacz także: Policjanci nie mogą znaleźć trzech skrzyń z pistoletami. Wyznaczyli nagrodę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej