RAPORT

Pogarda

Bezruch w białoruskich Bruzgach. Podziałało polskie ultimatum?

Najnowsze

Popularne

Uspokojenie sytuacji na granicy z Białorusią nie oznacza, by odstąpiła ona od planu destabilizacji; Polska jest teraz wrogiem numer jeden Białorusi – powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. – Zdecydowanie zamarł ruch w okolicach przejścia granicznego po stronie białoruskiej w Bruzgach. Łączymy to z jasnym ultimatum, które strona polska postawiła Białorusi – powiedział Żaryn.

Estonia wysyła żołnierzy do Polski. Jest potwierdzenie MON

Stu żołnierzy i specjalne jednostki z dronami wysyła do Polski Estonia – poinformował w piątek minister obrony tego kraju kalle Laanet. Tamtejszy...

zobacz więcej

W czwartek komendant Straży Granicznej gen. dyw. Tomasz Praga wysłał do przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białorusi pismo z żądaniem, by do końca tygodnia z rejonu przejścia w Kuźnicy usunięto migrantów>Strpmg?. Zapowiedział, że gdyby do tego nie doszło, możliwe jest zamknięcie tamtejszego towarowego przejścia kolejowego.

Białorusini odpuścili? Rozbudowują magazyn


– Wydaje nam się, że to jasne stanowisko mogło spowodować pewne otrzeźwienie po stronie białoruskiej – stwierdził Żaryn.

Zastrzegł, że „nie oznacza to – i nie ma takich sygnałów – żeby Białorusini mieli przestać realizować plan destabilizacji”. – Widać, że rozbudowywany jest magazyn logistyczny w Bruzgach, do którego sprowadzono cudzoziemców koczujących dotychczas przy granicy. W piątek doszło do rozbudowy infrastruktury wokół tego magazynu, otwarto punkty gastronomiczne, a nawet kantor wymiany walut, ewidentnie na potrzeby cudzoziemców – dodał.

„Stop dezinformacji!”, „Szacunek dla Polski”. Wpisy pod materiałami zagranicznych mediów

Świat nie daje wiary białoruskiej i kremlowskiej propagandzie – takie spostrzeżenie może przyjść na myśl, jeśli spojrzy się na komentarze...

zobacz więcej

Według Żaryna można się spodziewać, że w magazynie w Bruzgach „powstanie baza wypadowa, z której Białorusini będą wysyłać grupy migrantów do agresywnych działań na naszą granicę”.

Zaskakujący odwrót na łotewskim odcinku


Wyraził przekonanie, że białoruskie władze będą się koncentrowały na działaniach wymierzonych w Polskę. Przytoczył przykład jednej z grup cudzoziemców na terenie Białorusi.

– Zostali oni wysłani przez służby białoruskie na granicę z Łotwą, mieli się przedostawać na stronę łotewską. Nagle i bez logicznego powodu – przejście na Łotwie było w zasięgu ręki – Białorusini nagle ewakuowali ja spod granicy z Łotwą i przerzucili na pogranicze z Polską. Dla nas jest to jednoznacznym sygnałem, że Polska jest teraz wrogiem numer jeden i cały polityczny atak hybrydowy Białorusi będzie się nadal skupiał na nas – powiedział.

Zobacz także: Kto szykuje prowokacje na granicy? Przegląd białoruskich „zielonych ludzików”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej