RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zaprezentowano kontenerowiec na baterie. Kapitan jest zbędny

„Yara Birkeland” ma 80 metrów (fot. PAP/EPA/Torstein Boe)
„Yara Birkeland” ma 80 metrów (fot. PAP/EPA/Torstein Boe)

Norweski koncern chemiczny i producent nawozów Yara zaprezentował mediom pierwszy na świecie elektryczny, autonomiczny statek handlowy. „Yara Birkeland” ma 80 metrów długości i będzie pływać na odcinku około 14 km z portu Porsgrunn do Brevik na południu Norwegii.

Warzą piwo z mikroalgami. Znaleźli sposób, by wypić za zdrowie planety [WIDEO]

Australijscy piwowarzy z Nowej Południowej Walii walczą nie tylko o klientów, ale i czystość powietrza, karmią glony sfermentowanym chmielem....

zobacz więcej

– Oczywiście nie obyło się bez komplikacji, jednak teraz jeszcze przyjemniej jest stać tutaj dzisiaj, widząc ten statek i to, że udało nam się go zbudować – mówił Svein Tore Holsether, szef koncernu Yara.

Jednostka przyczyni się do redukcji 1000 ton dwutlenku węgla rocznie, co odpowiada 40 tys. podróży pojazdu zasilanego dieslem na lądzie – wskazała Agencja Reutera.

Kontenery z nawozem


Początkowo statek będzie robił dwa kursy tygodniowo. – Podczas jednego rejsu będzie mógł zabrać na swój pokład 120 sześciometrowych kontenerów z nawozem. Baterie zasilające jednostkę o mocy około 7 megawatogodzin to ekwiwalent mocy 100 samochodów Tesla – mówił odpowiedzialny za projekt statku Jostein Braaten.

Jak zauważa agencja AFP, sektor morski odpowiada za prawie 3 proc. światowej emisji gazów. Branża do 2030 planuje obniżenie obecnej emisji o 40 proc, a do 2050 o połowę – podał francuski kanał informacyjny France 24. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej