RAPORT

Pogarda

Giertych w imieniu Czarneckiego straszy pozwem prokuratora. „Próba wywarcia nacisku”

Leszek Czarnecki i jego obrońca Roman Giertych (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)
Leszek Czarnecki i jego obrońca Roman Giertych (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)

Najnowsze

Popularne

Jest odpowiedź Prokuratury Krajowej na słowa Romana Giertycha, pełnomocnika Leszka Czarneckiego, który zagroził pozwaniem rzecznika warszawskiej prokuratury regionalnej. „Zapowiadany pozew przeciwko rzecznikowi prasowemu Prokuratury Regionalnej w Warszawie nie ma podstaw prawnych i w opinii Prokuratury Krajowej jest nieudolną próbą wywarcia nacisku na rzecznika prokuratury przed rzetelnym informowaniem opinii publicznej o ustaleniach postępowania” – poinformowała w piątek PK.

Afera GetBack. „Sąd apelacyjny nie dał się zwieść”

Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował w środę, że materiały ws. Afery GetBack są wystarczające, by sprawę można było rozpoznać. – To słuszna i...

zobacz więcej

„W imieniu pana dr Leszka Czarneckiego pozywam pana prokuratora Marcina Sadusia za użyte w dzisiejszym komunikacie kłamliwe sformułowania odnoszące się do przegranej dziś przez prokuraturę sprawy. Domagamy się 250 tysięcy złotych na WOŚP oraz przeprosin” – napisał w czwartek wieczorem na Twitterze obrońca Czarneckiego, mecenas Roman Giertych.

Prokuratura Krajowa odpowiada Giertychowi


18 listopada Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o uchyleniu zabezpieczeń o wartości ponad 200 mln złotych na majątku Leszka Cz., podejrzanego o popełnienie oszustw na szkodę klientów Idea Bank S.A. oraz wyrządzenie bankowi szkody w wielkich rozmiarach – przekazywał wówczas prok. Saduś.

Do sprawy odniosła się w piątek Prokuratura Krajowa. „Zapowiadany przez obrońcę Leszka C. pozew przeciwko rzecznikowi prasowemu Prokuratury Regionalnej w Warszawie nie ma podstaw prawnych i w opinii Prokuratury Krajowej jest nieudolną próbą wywarcia nacisku na rzecznika prasowego prokuratury przed rzetelnym informowaniem opinii publicznej o ustaleniach postępowania, w toku którego w stosunku do Leszka C. wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów oszustw na szkodę klientów Idea Bank S.A. oraz wyrządzenie bankowi szkody w wielkich rozmiarach” – napisała w komunikacie PK.

„Prokuratura Krajowa oświadcza, że wszystkie działania prokuratury w sprawie podejrzanego Leszka C. są legalne i wynikają z gromadzonych materiałów dowodowych. Postępowanie w tej sprawie będzie kontynuowane, a podejmowane przez prokuraturę czynności procesowe będą zmierzały do zapewnienia stawiennictwa Leszka C. w prokuraturze w celu wykonania z nim czynności procesowych” – czytamy dalej.

Status Czarneckiego


Przypomniano również, że zgodnie z kodeksem postępowania karnego to wyłącznie prokurator decyduje o uznaniu danej osoby za podejrzanego.

Wyjaśnienia współpracowników Czarneckiego obciążają go ws. afery GetBacku

Leszek Czarnecki miał pełną wiedzę na temat sprzedaży przez Idea Bank „toksycznych” obligacji korporacyjnych „GetBacku” – wynika z ustaleń portalu...

zobacz więcej

„Podejrzany uzyskuje taki status w momencie sporządzenia przez prokuratora postanowienia o przedstawieniu zarzutów. Dokument taki w stosunku do Leszka C. został sporządzony. Tego statusu nie kwestionował również sądy rejonowy i okręgowy orzekając w przedmiocie tymczasowego aresztowania Leszka C.” – dodała PK.

Afera GetBack i miliony zabezpieczone przez śledczych


Śledztwo ws. afery GetBack wszczęto dzień po złożeniu zawiadomienia przez Komisję Nadzoru Finansowego, 24 kwietnia 2018 r. Powołano zespół śledczy. 11 maja 2018 r. dokonano pierwszych przeszukań i zabezpieczeń dokumentów, nośników informacyjnych i mienia, a w czerwcu 2018 r. zatrzymano Konrada K., byłego prezesa GetBacku. W związku ze śledztwem zabezpieczono kwotę 400 mln zł, w tym kosztowności, biżuterię, nieruchomości, papiery wartościowe i pieniądze na rachunkach bankowych.

Toczące się w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie śledztwo dotyczy jeszcze blisko 60 osób. Jedną z nich jest Leszek Czarnecki, podejrzany o dokonanie oszustw na szkodę klientów Idea Bank S.A. oraz wyrządzenie bankowi szkody w wielkich rozmiarach. W lipcu 2020 r. prokuratura wydała postanowienie o przedstawieniu Czarneckiemu zarzutów w związku z tzw. aferą GetBack, ale nie zostały mu one formalnie ogłoszone, bo biznesmen na stałe przebywa za granicą. Prokuratura uważa, że Czarnecki się ukrywa. W kwietniu tego roku sąd prawomocnie oddalił wszelkie wnioski prokuratury, która domagała się aresztowania biznesmena.

Zobacz także: Kim naprawdę jest „pieszczoch liberalnych mediów”? Śpiewak o „mrocznej przeszłości” Giertycha

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej