RAPORT

Wojna na Ukrainie

Okładka Maty plagiatem? Autorka zdjęcia komentuje

Od lewej: okładka „Młodego Matczaka” i zdjęcie Rominy Ressi (fot. Instagram,/rominaressia, M.prasowe)
Od lewej: okładka „Młodego Matczaka” i zdjęcie Rominy Ressi (fot. Instagram,/rominaressia, M.prasowe)

Kontrowersje wokół najnowszego albumu Maty. Internauci znaleźli bardzo podobne zdjęcie do tego, które trafiło na okładkę płyty polskiego rapera. Sprawę szeroko komentują branżowe media: „To już zwykły plagiat, czy zwykła inspiracja?”. Do zamieszania odniosła się autorka okładki.

„Tatusiu, jak słodko kłamiesz, kiedy mi się podlizujesz”. Publicysta TP podsumował Matczaków

Raper Mata jest synem profesora prawa, wykładowcy UW i stałego komentatora sądowniczej rzeczywistości w stacji TVN prof. Marcina Matczaka. Ojciec...

zobacz więcej

„Młody Matczak” to drugi album studyjny Maty, czyli Michała Matczaka. Płyta została wydana w październiku 2021 roku.

Kontrowersyjna okładka Maty i zdjęcie sprzed lat


Po kilku tygodniach od premiery internauci zauważyli, że zdjęcie autorstwa Zuzanny Krajewskiej, które trafiło na okładkę „Młodego Matczaka”, do złudzenia przypomina portret wykonany lata temu przez Rominę Ressi.

Chodzi o fotografię, na której Matczak pozuje z ustami rozszerzanymi łyżkami dentystycznymi. Do tej pory płyta uzyskała już status potrójnej platyny, wzbudziła jednak kontrowersje z powodu podejrzeń o plagiat. Za internautami serwis rytmy.pl zauważa, że nie tylko motyw wykorzystania łyżek dentystycznych, ale identyczne jest także także spojrzenie Matczaka i modela Rominy Ressi. Tak wygląda zdjęcie argentyńskiej fotografki:

„To już plagiat czy jeszcze zwykła inspiracja?” – zastanawia się branżowy portal i dodaje, że Argentynka wykonała ją w 2017 roku, czyli aż 4 lata przed premierą „Młodego Matczaka”.

Głos w tej sprawie postanowiła zabrać także autorka okładki Matczaka, fotografka Zuzanna Krajewska. Pod zdjęciem Rominy napisała, że nie znała jej prac przed wykonaniem swojego zdjęcia. W relacji na Instagramie tłumaczy też, że „nie robi plagiatów”.

Zobacz także: Młynarska wściekła na rapera celebrytę: Zachęca do jedzenia szkodliwego żarcia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej