RAPORT

Tusk kontra Tusk

Skąd się wzięła mowa? Naukowcy uważają, że z dźwięków, które mają kształty

Kojarzenie dźwięków i kształtów w naszym umyśle mogło być początkiem mowy (fot. Shutterstock/ J.K2507)
Kojarzenie dźwięków i kształtów w naszym umyśle mogło być początkiem mowy (fot. Shutterstock/ J.K2507)

Kojarzenie dźwięków i kształtów w naszym umyśle mogło być początkiem mowy – spekulują naukowcy na łamach pisma „Philosophical Transactions of the Royal Society B”.

Kontakty, posty, emotikony – w ten sposób badają, czy popełniłeś (lub popełnisz…) przestępstwo

Amerykański startup technologiczny opracował oprogramowanie pozwalające na wytypowanie potencjalnych sprawców przestępstw poprzez śledzenie...

zobacz więcej

Większość ludzi na świecie zgodzi się, że takie wymyślone słowo, jak „bouba” kojarzy się raczej z czymś okrągłym, a „Kiki” brzmi raczej kanciasto. Badacze uważają, że takie zjawisko jest uniwersalne i zachodzi niezależnie od konkretnych języków. Zdaniem naukowców to kojarzenie dźwięków i kształtów, jakiego dokonuje nasz mózg, mogło leżeć u podstaw wyewoluowania ludzkiej mowy.

Efekt bouba/kiki zaobserwowano już wcześniej w badaniach nad użytkownikami języków europejskich. W najnowszej pracy naukowcy opisują wyniki badań, uzyskanych na szerszej grupie, 917 użytkowników 25 języków, reprezentujących dziewięć rodzin językowych i dziesięć systemów pisma. Wyniki potwierdziły, że efekt bouba/kiki jest uniwersalny.

„Wyniki naszych badań sugerują, że u większości ludzi na świecie zaobserwować można efekt bouba/kiki, w tym ludzi mówiących różnymi językami i posługujących się różnymi systemami pisma” – tłumaczy współautor artykuł, Marcus Perlman z University of Birmingham (W. Brytania).

Badania prowadzono wśród użytkowników tak różnych języków, jak węgierski, japoński, farsi, gruziński czy zuluski.

„Nasi przodkowie być może wykorzystywali związki między dźwiękami a wizualnymi cechami, tworząc jedne z pierwszych słów. Również dzisiaj, po wielu tysiącach lat, wyczuwalna krągłość w słowie balon może nie być po prostu kwestią przypadku” – dodaje.

Naukowcy podkreślają, że ich badania wykraczają poza kategorię onomatopei, czyli wyrazów dźwiękonaśladowczych (np. „bum”, „bęc”). Używają szerszego terminu „ikoniczność”, w której nie tylko dźwięk, ale również obraz (np. okrągłość) może wiązać się z brzmieniem słowa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej