
Kojarzenie dźwięków i kształtów w naszym umyśle mogło być początkiem mowy – spekulują naukowcy na łamach pisma „Philosophical Transactions of the Royal Society B”.
Amerykański startup technologiczny opracował oprogramowanie pozwalające na wytypowanie potencjalnych sprawców przestępstw poprzez śledzenie...
zobacz więcej
Większość ludzi na świecie zgodzi się, że takie wymyślone słowo, jak „bouba” kojarzy się raczej z czymś okrągłym, a „Kiki” brzmi raczej kanciasto. Badacze uważają, że takie zjawisko jest uniwersalne i zachodzi niezależnie od konkretnych języków. Zdaniem naukowców to kojarzenie dźwięków i kształtów, jakiego dokonuje nasz mózg, mogło leżeć u podstaw wyewoluowania ludzkiej mowy.
Efekt bouba/kiki zaobserwowano już wcześniej w badaniach nad użytkownikami języków europejskich. W najnowszej pracy naukowcy opisują wyniki badań, uzyskanych na szerszej grupie, 917 użytkowników 25 języków, reprezentujących dziewięć rodzin językowych i dziesięć systemów pisma. Wyniki potwierdziły, że efekt bouba/kiki jest uniwersalny.
„Wyniki naszych badań sugerują, że u większości ludzi na świecie zaobserwować można efekt bouba/kiki, w tym ludzi mówiących różnymi językami i posługujących się różnymi systemami pisma” – tłumaczy współautor artykuł, Marcus Perlman z University of Birmingham (W. Brytania).
Badania prowadzono wśród użytkowników tak różnych języków, jak węgierski, japoński, farsi, gruziński czy zuluski.