RAPORT

Pogarda

Trzaskowski grzmiał, że liczy koszty i „wystawi rachunek”. Co zrobił?

Rafał Trzaskowski nie pierwszy raz starał się zablokować Marsz Niepodległości (fot. PAP/Marcin Obara)
Rafał Trzaskowski nie pierwszy raz starał się zablokować Marsz Niepodległości (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Rafał Trzaskowski zapowiedział, że wystawi rachunek wojewodzie mazowieckiemu Konstantemu Radziwiłłowi rachunek za sprzątnięcie przed Świętem Niepodległości placu budowy na Rondzie Dmowskiego. Choć od tamtej pory minął tydzień, do tej pory do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego nie wpłynęły żadne roszczenia od prezydenta Warszawy – informuje rzecznik prasowa wojewody Ewa Filipowicz.

Trzaskowski chce wydać 120 mln zł. Ucierpi obszar Natura 2000?

Władze Warszawy zapowiedziały, że wybudują kładkę pieszo–rowerową przez Wisłę. Mieszkańcy alarmowali, że nietypowy most ma być niezwykle drogi oraz...

zobacz więcej

Na Rondzie Dmowskiego przed 11 listopada trwały prace remontowe. Na placu budowy były zgromadzone m.in. kostka brukowa oraz inne materiały. O uprzątnięcie placu budowy apelowali m.in. radni PiS. Wskazywali, że w przypadku ewentualnych zajść podczas Marszu Niepodległości mogą stanowić zagrożenie.

Problemy ratusza z uprzątnięciem ronda


Na tydzień przed Świętem Niepodległości rzecznik prasowa stołecznego ratusza zapowiedziała, że Rondo Dmowskiego zostanie uprzątnięte z materiałów budowalnych na 11 listopada, „tak, by nie prowokować chuliganów”. – Między innymi 400 ton kamienia musieliśmy przesunąć. Liczymy koszty i będzie rachunek wysłany do wojewody. Skoro to święto państwowe, ktoś musi wziąć za to odpowiedzialność – oznajmił Trzaskowski w Polsat News.

We wtorek 9 listopada wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł polecił prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu uprzątnięcie wszelkich potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów na trasie Marszu Niepodległości.

Na pytania w sprawie zapowiedzi dotyczących rachunku odpowiada urząd wojewódzki.

– Do tej pory nie wpłynęły do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego dokumenty, z których wynikałyby jakiekolwiek roszczenia wobec Wojewody z tytułu kosztów czynności zabezpieczających, realizowanych przez m. st. Warszawę, w związku z organizacją zgromadzeń publicznych 11 listopada 2021 r. – poinformowała rzecznik wojewody Ewa Filipowicz. Przypomniała, że sprawy z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli należą do zdań własnych gminy.

Urząd Wojewódzki: To obowiązki władz stolicy

Trzaskowski o tym, co było najgorsze w Marszu Niepodległości

Marsz Niepodległości, który przeszedł ulicami Warszawy, zgromadził zdaniem organizatorów ponad 150 tysięcy uczestników. To nie spodobało się...

zobacz więcej

– Polecenie zostało wydane w związku z brakiem wystarczających działań ze strony Urzędu m. st. Warszawy w zakresie uprzątnięcia terenu, na którym odbywały się obchody Narodowego Święta Niepodległości – wyjaśniła.

Podkreśliła, „że na wskazanej w poleceniu trasie Miasto Stołeczne przyjęło kilka zgłoszeń o zgromadzeniach publicznych – jeszcze zanim ogłoszono informację o organizacji uroczystości państwowych”.

Uwagi zgłaszała także policja


– Wobec tego, oczywistym zadaniem samorządu powinno być uprzątnięcie terenu, objętego planowanymi licznymi zgromadzeniami, o czym władze m. st. Warszawy wiedziały. Na konieczność uprzątnięcia terenu, wskazywała Komenda Stołeczna Policji, która również informowała o tej konieczności Miasto Stołeczne – wskazała.

Rzecznik wytłumaczyła, że polecenie wojewody mazowieckiego zostało wydane na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie.

Zobacz także: Narodowcy ujawnili wezwanie. „Na wniosek Trzaskowskiego ws. delegalizacji Marszu”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej