RAPORT

Pogarda

Ukraińskie służby zapobiegły zamachowi na ministra polityki rolnej

Ukraińskie służby zatrzymały osoby, które planowały zamach na ministra (fot. Shutterstock/A_Lesik)
Ukraińskie służby zatrzymały osoby, które planowały zamach na ministra (fot. Shutterstock/A_Lesik)

Najnowsze

Popularne

Szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski poinformował w czwartek, że ukraińskie służby zapobiegły zamachowi na obecnego ministra polityki rolnej Romana Łeszczenkę. Według służb zamach zlecili obywatel USA i obywatelka Ukrainy.

Holenderski polityk zgubił w pociągu tekst umowy koalicyjnej. Trafiła do mediów

Przewodniczący konserwatywnej chadecji (Christen Unie – CU) Gert–Jan Segers przyznał, że zostawił w pociągu poufny tekst umowy koalicyjnej. Teraz...

zobacz więcej

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Monastyrski powiedział na pilnie zwołanym briefingu, że zatrzymano osoby, które planowały zamach na ministra. Jak dodał, w sierpniu policja dowiedziała się, że obywatelka Ukrainy poszukiwała płatnego zabójcy. Głównym zleceniodawcą był natomiast obywatel USA.

„Zabójca”, z którym kontaktowała się kobieta, był podstawiony przez ukraińskie służby, które później upozorowały porwanie i zabójstwo wskazanej przez nią osoby. Następnie zleceniodawcy zwrócili się do tego samego „zabójcy” o zabicie Łeszczenki w związku z jego rzekomymi długami – kontynuował minister.

W środę odbyło się spotkanie zleceniodawców i „zabójcy”, podczas którego przekazano zaliczkę w wysokości 20 tys. dolarów – powiedział Monastyrski. Do zabójstwa miało dojść po opuszczeniu przez obywatela USA terytorium Ukrainy. Zabójstwo zlecono w związku z działalnością Łeszczenki w 2018 r., kiedy jeszcze nie pełnił funkcji państwowej – dodał.

Łeszczenko, który również był obecny na briefingu, powiedział, że dowiedział się o sytuacji w czwartek. Zapewnił, że padł ofiarą oszustwa ze strony Amerykanina. 33-letni Łeszczenko sprawuje funkcję ministra od 2020 roku.

Pod koniec września ukraińska policja poinformowała, że z broni automatycznej został ostrzelany samochód pierwszego doradcy prezydenta Serhija Szefira. Ranny został kierowca. 

Zobacz także: Putin chce gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji. Narzeka na „niezbyt solidnych” partnerów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej