RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Putin chce gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji. Narzeka na „niezbyt solidnych” partnerów

Władimir Putin (fot. Mikhail Metzel\TASS via Getty Images)
Władimir Putin (fot. Mikhail Metzel\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił w czwartek MSZ swego kraju, by dążyło do uzyskania „poważnych i długoterminowych” gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji na kierunku zachodnim. Oświadczył także, że ostrzeżenia Rosji pod adresem Zachodu przyniosły pewien skutek.

Ukraina: Flota Czarnomorska obserwuje natowskie manewry Sea Breeze

NATO i Ukraina prowadzą na obszarze Morza Czarnego manewry Sea Breeze 21. To największa edycja w historii tych ćwiczeń, które odbywają się od 1997...

zobacz więcej

Putin powiedział, że „poważne i długoterminowe gwarancje bezpieczeństwa” są Moskwie potrzebne, bowiem „Rosja nie może stale myśleć o tym, co może się tam jutro wydarzyć”. Oświadczył przy tym, że Rosja „ma do czynienia z niezbyt solidnymi partnerami, którzy łatwo porzucają wszelkie wcześniejsze zobowiązania”.

„Nasze ostrzeżenia pod adresem krajów zachodnich w ostatnim czasie mimo wszystko wywołują pewien skutek. Pojawiło się tam pewne napięcie” – przekonywał Putin, który wypowiadał się na posiedzeniu kolegium MSZ Rosji.

Oskarżenia wobec krajów zachodnich


Ostrzegł następnie: „trzeba, aby to napięcie u nich utrzymało się jak najdłużej, żeby nie przyszło im do głowy urządzić nam na naszych granicach zachodnich jakiś niepotrzebny nam konflikt”. Putin oskarżył kraje zachodnie o to, że „powierzchownie” traktują uwagi Rosji na temat granic, których – w jej ocenie – nie wolno przekraczać.

– Partnerzy zachodni zaostrzają sytuację dostawami nowoczesnego uzbrojenia dla Kijowa, prowadzeniem prowokacyjnych manewrów na Morzu Czarnym, a także w innych regionach zbliżonych do naszych granic – oświadczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej