RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szef MSW Niemiec: Nie przyjmiemy żadnych migrantów, to fake news [WIDEO]

– Dziękuję polskiemu rządowi za to, że w obliczu takiego wyzwania obraliście jasny kurs, ale z wyczuciem; robicie to w sposób wyważony i przemyślany – stwierdził minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer w trakcie wspólnej konferencji prasowej z ministrem Mariuszem Kamińskim ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Seehofer podkreślił, że informacje o planach przyjęcia migrantów w Niemczech to fake news.

Rzeczniczka Łukaszenki: 2 tys. imigrantów trafi do Niemiec, 5 tys. wyślemy do domu

Alaksandr Łukaszenka zaproponował kanclerz Angeli Merkel utworzenie korytarza humanitarnego do Niemiec dla 2 tys. migrantów, którzy znajdują się...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Chciałem wyrazić osobiście moją solidarność w tej trudnej sytuacji, a dotyczy to właściwie nas wszystkich w całej Unii Europejskiej, dotyczy to nas wszystkich, a nie tylko Polski – mówił na konferencji szef MSW Niemiec.

– Pani Kanclerz (Angela Merkel – przyp. red.) była jakby przy stole naszych rozmów i jest to sprawa poważna, mamy tu do czynienia z zagrożeniem hybrydowym, które jest wykorzystywane, żeby upowszechniać fałszywe informacje. Taką fałszywą informacją było to – dzisiejszego dnia – że Rząd Federalny miałby być gotowy do przyjęcia pewnej liczby tych uchodźców do Niemiec. Mówiono o liczbie 2 tys. osób – ujawnił Seehofer.

Fałszywa informacja


– Od razu nawiązałem kontakt z panią kanclerz i otrzymałem jasną odpowiedź, że chodzi tutaj o fejka. To jest fałszywa informacja. Proszę przyjąć to do wiadomości, bo w następnych dniach będziemy mieli częściej do czynienia z takimi informacjami, żeby tworzyć odpowiednie nastroje – podkreślił niemiecki minister.

– Wszystko zostaje tak jak było ustalone pomiędzy panią kanclerz federalną i polskim premierem – dodał Seehofer. – Działamy wspólnie, konsultujemy również nasze działania i nie robimy nic za plecami naszego partnera – tłumaczył. Minister odniósł się też do sytuacji humanitarnej migrantów zgromadzonych na granicy z Polską. Wyraził poparcie dla wszelkich inicjatyw, które miałby doprowadzić do pomocy migrantom na terytorium Białorusi. – Te osoby są instrumentalizowane dla perfidnej strategii, (…) musimy zadbać, zaopatrzyć tych uchodźców, ale czego nie zrobimy, to jest to, że będziemy ich przyjmowali w naszych krajach, że ulegniemy presji i powiemy, że przyjmiemy uchodźców do krajów europejskich – zaznaczył.

– To by oznaczało, ż sprawdziłaby się kalkulacja Łukaszenki i całej tej perfidnej strategii. (…) Naszym celem jest odesłanie ich do krajów pochodzenia – skonkludował Seehoffer.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej