RAPORT

Wojna na Ukrainie

Najdłuższe zaćmienie Księżyca od niemal 600 lat. Gdzie oglądać?

W Polsce zaćmienie będzie słabo widoczne (fot. ESA)
W Polsce zaćmienie będzie słabo widoczne (fot. ESA)

W ciągu najbliższej doby niektórzy mieszkańcy Ziemi będą świadkami najdłuższego od 580 lat zaćmienia Księżyca. Zjawisko potrwa ponad 6 godzin, a w najgłębszym cieniu Ziemi nasz naturalny satelita pozostanie przez 3 godziny i 28 minut. Nie będzie to jednak całkowite zaćmienie – w momencie jego maksimum zasłonięte zostanie 97,4 proc. tarczy.

Śmierć białego karła. NASA pochwaliła się rzadkim zdjęciem gwiezdnej eksplozji

Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał zdjęcie wstęg gazu pozostawionych przez tytaniczną gwiezdną eksplozję zwaną supernową – poinformowała NASA.

zobacz więcej

Portal KopalniaWiedzy.pl informuje, że w czasie zaćmienia Księżyc będzie znajdował się w apogeum, czyli najdalszym od Ziemi punkcie swojej orbity, w efekcie będzie nam się wydawało, że porusza się bardzo wolno. Od momentu pierwszego kontaktu z cieniem Ziemi po wejście w punkt największego zaćmienia minie ponad 100 minut, tyle też potrwa wyjście z największego cienia po zakończenie zaćmienia.

Rekordowo długie zaćmienie będzie składało się z pięciu faz. W pierwszej z nich Księżyc wejdzie w ziemski półcień, czyli penumbrę. Zjawisko to przez dłuższy czas trudno będzie zaobserwować, gdyż półcień jest bardzo słaby. Następnie satelita zacznie wchodzić w umbrę, cień Ziemi. To już wyraźnie zobaczymy. Umbra całkowicie blokuje dostęp promieni słonecznych do Księżyca, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć więcej gwiazd, zwykle przyćmiewanych przez blask ziemskiego satelity.

W momencie największego zaćmienia jasność Księżyca będzie niemal 10 tysięcy razy mniejsza niż przed zaćmieniem. W fazie trzeciej, maksimum zaćmienia, zobaczymy wyraźnie cienką dolną krawędź Srebrnego Globu, która nie będzie przesłonięta cieniem Ziemi, oraz czerwonawą resztę Księżyca. Do naszego satelity dotrą bowiem resztki światła słonecznego przefiltrowanego przez atmosferę Ziemi. Na koniec Księżyc zacznie wychodzić z umbry, a następnie z penumbry.

Zaćmienie księżyca – o której?


Niestety, w Polsce zaćmienie będzie słabo widoczne, zobaczymy jedynie Księżyc w penumbrze. Zjawisko rozpocznie się w piątek 19 listopada o godzinie 7.02 czasu polskiego. Będą mogli zobaczyć je mieszkańcy zachodnich regionów Polski. Im bardziej na północ i zachód, tym większa część kraju go zobaczy i tym dłużej będzie ono trwało. Tak więc będą mogli je obserwować mieszkańcy Opola, ale już nie Katowic, przez 1 minutę będzie widoczne w Łodzi, ale nie w Skierniewicach. Mieszkańcy Płocka będą mogli obserwować je przez 3 minuty, a Elbląga przez 12. Mimo że będzie widoczne w Olsztynie i Mrągowie, to nie zobaczą go mieszkańcy Warszawy.

Najwięcej tarczy Księżyca zasłonięte będzie o godzinie 10.02. Częściowe zakończy się o godzinie 11.47, a całe zjawisko przestanie być widoczne o godzinie 13.03.
(graf. eclipse.gsfc.nasa.gov)
(graf. eclipse.gsfc.nasa.gov)

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej