RAPORT

Wojna na Ukrainie

30 niezależnych badań ze świata nad skutecznością maseczek. Wyniki jednoznaczne

Jaką skuteczność ma noszenie maseczek? (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
Jaką skuteczność ma noszenie maseczek? (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Noszenie maseczek zmniejsza częstotliwość występowania COVID-19 o 53 proc. i jest najskuteczniejszą niefarmakologiczną metodą walki z pandemią koronawirusa – podał „The Guardian”. Brytyjski dziennik powołuje się na wyniki ponad 30 niezależnych badań z całego świata.

Prawdy i mity dotyczące antybiotyków [WIDEO]

W czwartek obchodzimy Europejskiej Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, opowiedział w TVP...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Naukowcy wskazali na konieczność utrzymania obostrzeń zakładających zakrywanie twarzy, dystans społeczny i kampanie przypominające o konieczności regularnego mycia rąk, które powinny uzupełniać programy szczepień przeciwko COVID-19.

Nie tylko maseczki. Naukowcy przypominają


Metody niefarmakologiczne wykorzystywane w zwalczaniu infekcji dróg oddechowych zastosowano także do prób ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa na samym początku pandemii. Do tej pory jednak badacze oceniający ich skuteczność nie dysponowali wystarczającą liczbą danych do wyciągnięcia konkretnych wniosków na temat efektywności noszenia maseczek, mycia rąk czy przestrzegania zasad społecznego dystansu.

„Systematyczny przegląd i metaanaliza sugerują, że kilka środków ochrony osobistej i społecznej – w tym mycie rąk, noszenie maseczek i dystans społeczny – wiążą się ze zmniejszeniem częstotliwości występowania COVID-19” – napisali badacze w brytyjskim naukowym czasopiśmie medycznym „The BMJ”. W listopadzie globalna liczba przypadków zachorowań na COVID-19 przekroczyła 250 mln. Wiele krajów, w tym Holandia, Słowacja czy Polska, zaostrzyły zasady dotyczące noszenia maseczek w przestrzeli publicznej – przypomniał brytyjski dziennik.

Zobacz także: Kolejny rekord. Najnowsze dane o zakażeniach koronawirusem w Polsce

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej