RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Stop dezinformacji!”, „Szacunek dla Polski”. Wpisy pod materiałami zagranicznych mediów

Największe światowe media komentują wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej (fot. YouTube)
Największe światowe media komentują wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej (fot. YouTube)

Świat nie daje wiary białoruskiej i kremlowskiej propagandzie – takie spostrzeżenie może przyjść na myśl, jeśli spojrzy się na komentarze internautów pod materiałami największych światowych mediów, które relacjonują wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej. Relacje wideo opublikowały m.in. BBC, The Guardian, Global News czy AlJazeera. Komentujący wyrażają nawet chęć, by polskie służby zaangażować w innych krajach Europy: „Wielka Brytania powinna ich wynająć” – można przeczytać.

„Tak wygląda wolność słowa w Polsce”. Barbara Kurdej-Szatan w Belarus 24

Słowa Barbary Kurdej-Szatan o Straży Granicznej zyskały międzynarodowy rozgłos. Historię celebrytki przypomniała reżimowa białoruska telewizja...

zobacz więcej

Na polsko-białoruskiej granicy trwa kryzys migracyjny wywołany przez reżim prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Chodzi o zorganizowaną akcję sprowadzania migrantów na Białoruś, by ci potem próbowali nielegalnie przekroczyć granicę z Polską.

Sytuacja zaostrzyła się przed tygodniem, kiedy niedaleko przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi po białoruskiej stronie granicy zgromadziła się duża grupa cudzoziemców, która podjęła siłową próbę jej sforsowania. Do podobnych prób, choć na mniejszą skalę, dochodzi regularnie – co relacjonują zagraniczne media.

Jeden z internautów zwrócił uwagę na jednoznacznie pozytywny wydźwięk komentarzy pod materiałami z granicy, jakie opublikowały największe światowe tytuły.

BBC


BBC donosi o starciach między policją a imigrantami i użyciu przez polskie siły gazu łzawiącego oraz oskarżeniach Warszawy pod adresem Mińska o próbę destabilizacji UE.


„Tylko trochę wyglądają jak uchodźcy, bardziej jak bojownicy”, „ Polska jest za to nieco obwiniana, choć ma prawo nie tylko bronić swojej granicy, ale także życia (obywateli – red.), biorąc pod uwagę, że wielu policjantów zostało poważnie rannych” – brzmi jeden z komentarzy internautów. Inni podkreślają, że Polska wyjdzie z tego konfliktu zwycięsko, a im dłużej on trwa, tym rośnie uznanie dla naszego kraju i szacunek w oczach światowej opinii.

„Łukaszenka sikał pod wiatr aż dmuchnęło mu w twarz” – pisze dobitnie inny z użytkownik sieci. „Wielka Brytania powinna wynająć polskie siły bezpieczeństwa do pilnowania wybrzeża Dover” – dodaje kolejny.

„The Guardian”


Zajścia w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy opisuje także „The Guardian”, wspominając m.in. o sankcjach dla Aleksandra Łukaszenki czy rzucaniu kamieniami przez imigrantów.


„Do Polski trafiają punkty za szacunek. Chrońcie swoje granice”, „Jeśli to jedyny sposób, aby migranci zrozumieli, że to, co robią, jest całkowicie złe, niech tak będzie. Dobra robota, Polsko”, „Nie można winić Polski, zastanawiam się, czy kiedykolwiek zaczniemy bronić naszych granic?” – czytamy w komentarzach. Jeden z internautów ocenia jednak, że imigranci „są uprawnieni, by przejeżdżać przez kraj bez odpowiednich dokumentów”. Pod tym wpisem pojawiło się mnóstwo odpowiedzi, a komentujący oceniają, że imigranci „chcą wszystkiego za darmo” i „myślą, że zostaną przyjęci z otwartymi ramionami, chociaż rzucają kamieniami”.

Global News


Poparcie dla działań Polski widać także w komentarzach pod nagraniem Global News: „Uwaga, uwaga! Polska świetnie sobie radzi”, „Trzymaj się, Polsko, polscy pogranicznicy mają cierpliwość i siłę!”.


Jeden z internautów zauważa, że jeśli Białoruś twierdzi, że uchodźcy muszą dostać się do Polski, by złożyć wniosek o azyl „w pierwszym bezpiecznym państwie, do jakiego trafią”, to równocześnie oznacza to, że Białoruś nie jest bezpieczna.

AlJazeera


Tematem zajęła się także AlJazeera, zwracając uwagę przede wszystkim na użycie przez polskich funkcjonariuszy gazu łzawiącego i powtarzając narrację Łukaszenki oraz Putina.


W komentarzach widać jednak, że nie wielu odbiorców wierzy w propagandowe hasła Mińska i Moskwy: „Właściwie (imigranci) znajdują się na terytorium Białorusi, a nie na granicy. STOP DEZINFORMACJI!!!”, „Ci ludzie to problem Białorusi, Łukaszenka zaprosił ich i przyznał im wizy, więc musi się nimi zająć. Trzymaj się, Polsko!”.

Inni internauci zauważają, że cudzoziemcy „atakują polską policję i rzucają kamieniami, a potem krzyczą, że Polska broni się gazem pieprzowym”. „Jako Chorwat i Europejczyk mogę powiedzieć tylko jedno: jeszcze raz dziękuję Polsko” – podsumowuje inny komentujący.

Zobacz także: Ewenement na skalę światową. Polska opozycja dała prawdziwy popis

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej