RAPORT

Pogarda

KE przekaże na Białoruś kilkaset tysięcy euro wsparcia dla imigrantów

Aleksandr Łukaszenko (fot. Lintao Zhang/Pool/Getty Images)
Aleksandr Łukaszenko (fot. Lintao Zhang/Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska przeznaczyła 200 tys. euro na pomoc humanitarną dla Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), za której pośrednictwem środki trafią do migrantów na Białorusi. Zabezpieczono też dodatkowe 500 tys. euro na ten cel, a KE zapewnia, że może zapewnić jeszcze więcej pieniędzy.

Ławrow atakuje Polskę. Nie podoba mu się obrona polskiej granicy

– Absolutnie nie do zaakceptowania jest zachowanie strony polskiej – oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow komentując...

zobacz więcej

– UE wspiera swoich partnerów humanitarnych w łagodzeniu cierpienia ludzi pozostawionych na granicy oraz w innych częściach Białorusi. Apeluję o stały dostęp organizacji humanitarnych z obu stron, aby dotarły do tej dużej grupy uchodźców i migrantów i zapewniły im pilną pomoc – oświadczył komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Unijna pomoc dla imigrantów


200 tys. euro natychmiastowego finansowania z UE wesprze IFRC i trafi do Białoruskiego Czerwonego Krzyża. Środki mają być przeznaczone na żywność, zestawy produktów higienicznych, koce i apteczki pierwszej pomocy.

Unia zmobilizowała dodatkowe 500 tys. na cele humanitarne w trwającym kryzysie bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej i prowadzi rozmowy z organizacjami partnerskimi na temat ich rozdysponowania – poinformowała Komisja. KE zapewniła też, że jest gotowa zapewnić dodatkowe fundusze na potrzeby humanitarne, jeżeli odpowiednie organizacje otrzymają na Białorusi dostęp do migrantów.

Zobacz także: MSZ Estonii krytycznie o telefonach Merkel. „Potrzebna zgoda w UE i sankcje dla Mińska”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej