RAPORT

Pogarda

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik się zaszczepił. Jest projekt

Pracodawca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Pracodawca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID–19 – poinformował w środę poseł Czesław Hoc (PiS). Dodał, że będzie to projekt grupy posłów PiS.

Raport o koronawirusie z 17 listopada 2021. Kolejna granica przekroczona

Koronawirus w Polsce. W środę 17 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 239 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby w...

zobacz więcej

Hoc powiedział, że projekt poselski, przygotowany przez grupę posłów PiS, składa się trzech filarów.

– Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami – wskazał poseł Czesław Hoc (PiS), który jest wnioskodawcą projektu.

Drugi filar projektu dotyczy podmiotów leczniczych. – Szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika – powiedział Hoc. Dodał, że jeśli pracownik nie zaszczepi się, „będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy”.

Hoc powiedział też o trzecim kluczowym elemencie projektu. – Jeśli przedsiębiorstwo wykaże certyfikat, że całe przedsiębiorstwo, wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej – nie będą go dotyczyć żadne restrykcje – wyjaśnił.

Nie żyje wybitny lekarz, jeden z głównych konsultantów wojewódzkich ds. COVID-19

Nie żyje anestezjolog dr Wojciech Serednicki, jeden z głównych konsultantów małopolskich ds. walki z COVID-19. Był związany ze Szpitalem...

zobacz więcej

Pytany o to, na jakim etapie są prace nad projektem, wyraził nadzieję, że będzie bardzo szybko procedowany na posiedzeniu Sejmu 1–2 grudnia.

– Dzisiaj będzie prawdopodobnie podany do laski marszałkowskiej – dodał. Zastrzegł, że jest to projekt, więc będzie jeszcze dyskutowany, m.in. na sejmowej Komisji Zdrowia.

Hoc powiedział, że projekt ten przygotowano z „praktycznie inicjatywy przedsiębiorców”.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz pytany w środę na briefingu o projekt ustawy, m.in. o to, „czy potwierdza słuchy, że trafiła ona do kosza”, odpowiedział: „Czekamy ze spokojem na losy tej ustawy”. Dopytywany, kiedy w takim razie projekt trafi do Sejmu, powiedział: „Czekamy ze spokojem i myślę, że państwo niedługo doświadczą pewnych efektów”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej