RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ziobro: Awans sędziego będzie wynikał z jego rzetelnej pracy

Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Rafał Guz)
Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Rafał Guz)

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiada zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa. Ma to być kolejny element reformy w sądach. Minister mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że rola KRS ograniczy się do powołania sędziów. Nie będzie decydowała o ich awansie.

Ziobro: Destabilizująca rola UE w obszarze polskiego sądownictwa powinna się zakończyć

Myślę, że teraz czas już dojrzał do tego, byśmy nie oglądali się na Unię Europejską, tylko realizowali w ramach naszej konstytucji reformę...

zobacz więcej

Ziobro zapowiedział, że „awans będzie wynikał z rzetelnej, ciężkiej pracy konkretnych sędziów”.

– Będzie to też awans związany z ich sytuacją finansową. Dzisiaj awans może być elementem nacisku na sędziego. My to likwidujemy w tej reformie. Sędzia będzie powoływany tylko raz, później jego awans będzie związany tylko z jego rzetelną pracą – wskazał Ziobro.

Na początku tygodnia Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało zmiany struktury sądów. Ma powstać nowy szczebel sądownictwa – sądy regionalne i punkty sądowe w każdej gminie.

Jak też ocenił, „sąd będzie blisko ludzi”. Wskazał, że planowane zmiany mają wykorzystywać technologię do ułatwienia komunikacji z sądami.

W każdej gminie ma być punkt sądowy. Jak mówił minister, ma to być miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli złożyć dokumenty kierowane do sądu bądź za pośrednictwem internetu wziąć udział w przewodzie sądowym. Minister zapowiedział też stworzenie aplikacji, która ułatwi udział w rozprawach czy dostarczanie pism.

Reforma zatrzymana w 2017 r.


Ziobro został zapytany, o co chodzi w „kolejnych reformach wymiaru sprawiedliwości”.

Premier Słowenii: KE stosuje wobec Polski podwójne standardy [WIDEO]

– Uważam, że KE stosuje wobec Polski podwójne standardy - mówił w kontekście reformy sądownictwa premier Słowenii Janez Janša. Jak dodał, reformy...

zobacz więcej

– Tak naprawdę chodzi o uruchomienie reformy, która została zatrzymana przed czterema laty – wyjaśnił minister. Przypomniał, że „w 2017 r. pan prezydent zdecydował się na weto, blokując ustawy przygotowane przez ministerstwo sprawiedliwości w zakresie Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa”.

– I przygotował własne projekty, które dzisiaj są przedmiotem sporu i są kwestionowane przez instytucje unijne – przypomniał. – Projekty, które miały być kompromisem w stosunku do UE, ale UE żadnych kompromisów, jak się okazuje, nie uznaje – dodał Ziobro.

Zaznaczył, że rząd próbował porozumieć się z UE i zapadła decyzja, że reforma nie będzie kontynuowana po 2017 r. do momentu, kiedy uda się wypracować kompromis.

– Te projekty czekały cztery lata na ten czas, który teraz właśnie nadszedł, by zrealizować reformę, którą obiecywaliśmy Polakom – powiedział Ziobro. – Ta reforma niesie ze sobą ogromne korzyści – zapewnił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej