
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiada zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa. Ma to być kolejny element reformy w sądach. Minister mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że rola KRS ograniczy się do powołania sędziów. Nie będzie decydowała o ich awansie.
Myślę, że teraz czas już dojrzał do tego, byśmy nie oglądali się na Unię Europejską, tylko realizowali w ramach naszej konstytucji reformę...
zobacz więcej
Ziobro zapowiedział, że „awans będzie wynikał z rzetelnej, ciężkiej pracy konkretnych sędziów”.
– Będzie to też awans związany z ich sytuacją finansową. Dzisiaj awans może być elementem nacisku na sędziego. My to likwidujemy w tej reformie. Sędzia będzie powoływany tylko raz, później jego awans będzie związany tylko z jego rzetelną pracą – wskazał Ziobro.
Na początku tygodnia Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało zmiany struktury sądów. Ma powstać nowy szczebel sądownictwa – sądy regionalne i punkty sądowe w każdej gminie.
Jak też ocenił, „sąd będzie blisko ludzi”. Wskazał, że planowane zmiany mają wykorzystywać technologię do ułatwienia komunikacji z sądami.
W każdej gminie ma być punkt sądowy. Jak mówił minister, ma to być miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli złożyć dokumenty kierowane do sądu bądź za pośrednictwem internetu wziąć udział w przewodzie sądowym. Minister zapowiedział też stworzenie aplikacji, która ułatwi udział w rozprawach czy dostarczanie pism.
– Uważam, że KE stosuje wobec Polski podwójne standardy - mówił w kontekście reformy sądownictwa premier Słowenii Janez Janša. Jak dodał, reformy...
zobacz więcej
– Tak naprawdę chodzi o uruchomienie reformy, która została zatrzymana przed czterema laty – wyjaśnił minister. Przypomniał, że „w 2017 r. pan prezydent zdecydował się na weto, blokując ustawy przygotowane przez ministerstwo sprawiedliwości w zakresie Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa”.
– I przygotował własne projekty, które dzisiaj są przedmiotem sporu i są kwestionowane przez instytucje unijne – przypomniał. – Projekty, które miały być kompromisem w stosunku do UE, ale UE żadnych kompromisów, jak się okazuje, nie uznaje – dodał Ziobro.
Zaznaczył, że rząd próbował porozumieć się z UE i zapadła decyzja, że reforma nie będzie kontynuowana po 2017 r. do momentu, kiedy uda się wypracować kompromis.