RAPORT

Wojna na Ukrainie

Merkel z Łukaszenką, Macron z Putinem. „To akceptacja jego wyboru”

Uważam, że to nie był dobry krok – tak rzecznik rządu Piotr Müller skomentował w programie „#Jedziemy” w TVP Info rozmowy telefoniczne Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką i Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem.

Migranci mają nowe sposoby na przekroczenie granicy. Pomagają im Białorusini

Uderzenie kamieniem czy innym przedmiotem może spowodować nawet śmierć funkcjonariusza. Takie środki jak armatki wodne są adekwatne, by odpierać...

zobacz więcej

Müller został też zapytany jak Polska ustosunkowała się do rozmów kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką i prezydenta Francji Emmanuela Macrona z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oraz czy Polska otrzymała informacje wyprzedzające o tych rozmowach.

Rzecznik rządu potwierdził, że wcześniej te informacje zostały przekazane, w szczególności, jeżeli chodzi o rozmowę z Łukaszenką. – Osobiście – szczerze mówiąc – mnie dziwią te rozmowy, bo to jest w jakimś sensie akceptacja jego wyboru – przyznał.

– Rozumiem jaka jest sytuacja, ale uważam, że to nie jest dobry krok – dodał.

– Oczywiście te kraje mogą podejmować działania w zakresie rozmów, natomiast nie są decyzyjne w tym zakresie – podkreślił Müller.

– To jest granica polsko-białoruska, oczywiście to jest też granica unijna, ale to my stoimy na straży bezpieczeństwa Unii Europejskiej, choć wszystkie jasne sygnały wobec dyktatora Łukaszenki i wobec szefa Federacji Rosyjskiej, które będą zdecydowanie potępiały te działania, są na pewno pożyteczne – wskazał.

„Marokańczyk siedem razy wypychany przez granicę”. Minister zareagował

Poseł Franciszek Sterczewski z KO od tygodni walczy, by Polska wpuściła imigrantów koczujących na granicy. Teraz przywołał historię Marokańczyka,...

zobacz więcej

W poniedziałek Merkel i Łukaszenka rozmawiali telefonicznie o trudnej sytuacji na granicach Białorusi i Unii Europejskiej, a w szczególności o potrzebie zapewnienia pomocy humanitarnej dla uchodźców i migrantów. Uzgodnili, że będą kontynuować współpracę w tych kwestiach – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe rządu w Berlinie.

W trakcie rozmowy „omówiono szereg problemów, a przede wszystkim sytuację uchodźców na granicy białorusko-polskiej, białorusko-litewskiej i białorusko-łotewskiej, poruszono też szczegółowo sposoby i perspektywy rozwiązania problemu migracyjnego, aby nie dopuścić do eskalacji sytuacji na granicy” – przekazała strona niemiecka. Łukaszenka i Merkel uzgodnili dalsze kontakty w celu rozwiązania sytuacji.

Z informacji przekazanych przez doradcę Macrona wynika, że prezydenci Francji i Rosji zgodzili się, że należy deeskalować kryzys migracyjny na granicach z Białorusią. Jak poinformował pracownik Pałacu Elizejskiego, choć przywódcy zgodzili się w sprawie deeskalacji, mieli inne poglądy na temat źródeł kryzysu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej