RAPORT

Wojna na Ukrainie

Reparacje od Niemców. Zwolennicy PO są przeciw

Sondaż. Co Polacy myślą o reparacjach? (fot. Sovfoto/Universal Images Group via Getty Images)
Sondaż. Co Polacy myślą o reparacjach? (fot. Sovfoto/Universal Images Group via Getty Images)

Zdecydowana większość badanych uważa, że Niemcy powinny wypłacić Polsce reparacje wojenne – tak wynika z nowego sondażu pracowni Social Changes na zlecenie wpolityce.pl. Odmienna opinia przeważa wśród zwolenników Koalicji Obywatelskiej.

Nowy sondaż w sprawie migrantów. Fatalne wieści dla opozycji

Zdecydowana większość badanych uważa, że opozycja parlamentarna powinna współpracować z rządem Prawa i Sprawiedliwości ws. sytuacji związanej z...

zobacz więcej

Z badania wynika, że 58 proc. respondentów jest zdania, że Polska powinna ubiegać się o reparacje od Niemiec. Serwis podaje, że w porównaniu z poprzednim badaniem z czerwca przybyło jednak przeciwników ubiegania się o odszkodowania wojenne. (różnica 1 pkt. proc.)

24 proc. badanych deklaruje sprzeciw wobec działań mających na celu wypłatę reparacji. 18 proc. badanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Z sondażu wynika też, że za reparacjami opowiadają się przede wszystkim wyborcy Zjednoczonej Prawicy (84 proc. badanych w tej grupie popiera reparacje; 10 proc. jest przeciw).

Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej zaledwie 30 proc. jest zdania, że Niemcy powinny wypłacić Polsce odszkodowania ( przeciw w tej grupie jest aż 45 proc.) . Wśród wyborców Polski 2050 wskaźnik aprobaty wynosi 47 proc. (30 proc. przeciw).

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1082 osób w dniach od 5 do 8 listopada.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej