RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Archeolodzy odkryli starożytną twierdzę. „Nigdy nie widziałem czegoś takiego”

Twierdza została doszczętnie zniszczona (fot. Emil Aljam / Israel Antiquities Authority)
Twierdza została doszczętnie zniszczona (fot. Emil Aljam / Israel Antiquities Authority)

Najnowsze

Popularne

Izraelscy archeolodzy odsłonili ruiny hellenistycznej fortecy, która, jak mówią, została zniszczona podczas powstania Machabeuszy przeszło 2100 lat temu – przekazała agencja AFP. Znaleziono także między innymi ceramikę oraz resztki broni.

Niezwykłe odkrycie w Hiszpanii. Znaleziono dobrze zachowane skamieniałe jaja dinozaura

Zespół portugalskich, hiszpańskich i niemieckich paleontologów znalazł w północno–wschodniej Hiszpanii skamieniałe jaja dinozaura. Znajdowały się w...

zobacz więcej

Jak podaje dziennik „Haaretz”, odkrycia dokonano na wzgórzu w odległości około 6 km od starożytnego miasta Maresza u podnóża Wyżyny Judzkiej na południu Izraela. Miasto zostało odkryte ponad sto lat temu przez Fredericka J. Blissa i Roberta Alexandra Stewarta Macalistera, ale wciąż archeolodzy natrafiają na skarby z przeszłości z nim związane.

Izraelscy archeolodzy natrafili na ruiny fortecy hellenistycznej, która, jak uważają, została zniszczona podczas antysyryjskiego powstania Machabeuszy toczącego się w latach 167–160 p.n.e. Zdaniem badaczy twierdza padła podczas ofensywy Jan Hirkan I, etnarchy Judei i arcykapłana z dynastii Machabeuszy w kierunku Mareszy.

Zdobywcy obeszli się z fortecą i zapewne jej obrońcami bezlitośnie. – Popiół w warstwie zniszczenia ma pół metra grubości – powiedział Saar Ganor, współkierownik wykopalisk z ramienia izraelskiej służby archeologicznej, dodając, że nigdy nie widział czegoś takiego.

Z badań wynika, że warownia miała 225 metrów kwadratowych powierzchni oraz wysokość około 5 metrów. Wewnątrz znajdowało się siedem pomieszczeń. Wnętrza broniło kamienne mury o grubości trzech metrów. Jak wynika z Księgi Jozuego (rozdział 15), Bóg obiecał Mareszę dzieciom Judy. Druga Księga Kronik wymienia to miasto jako jedno z 15, które zostaną zbudowane i ufortyfikowane przez syna króla Salomona, króla Roboama.

Narodowowyzwoleńcze powstanie Machabeuszy było skierowane przeciwko rządzącej z Syrii hellenistycznej dynastii Seleucydów. Powstanie wybuchło wskutek wydanego przez Antiocha IV rozkazu wybudowania w Świątyni Jerozolimskiej ołtarza Zeusa i stworzenia przez niego aparatu urzędniczego, który miałby pilnować składania mu ofiar.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Bodźcem do wybuchu powstania posłużyła odmowa złożenia ofiary pogańskiemu bóstwu przez Matatiasza z rodu Hasmoneuszy i zabicie przez niego Żyda, który zamierzał taką ofiarę złożyć. W obawie przed ściganiem władz Matatiasz ukrył się ze swoimi pięcioma synami w górach Gofna nieopodal Bet Choron.

Do powstańców przyłączyli się inni Żydzi, przeważnie z niższych warstw społecznych, oraz przedstawiciele chasydów. Pod wodzą Judy Machabeusza powstańcy pokonali wojska Seleucydów i zajęli Jerozolimę, dokonując rzezi na zwolennikach hellenizmu. W 164 roku p.n.e. dokonano oczyszczenia i ponownego poświęcenia Świątyni Jerozolimskiej, a na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Święto Świateł – Chanukę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej