RAPORT

Wojna na Ukrainie

Potężne kłopoty Bidena. Klęska w sondażach i najlepsze wyniki Republikanów od 40 lat

Joe Biden zasiada w Białym Domu od blisko 10 miesięcy (fot. Olivier Douliery-Pool/Getty Images)
Joe Biden zasiada w Białym Domu od blisko 10 miesięcy (fot. Olivier Douliery-Pool/Getty Images)

Republikanie, którzy zamierzają kandydować w przyszłorocznych wyborach do Kongresu USA, mają obecnie w sondażach największą przewagę od 40 lat – wynika z najnowszego badania opinii publicznej. Amerykańskie media wskazują przy tym na dramatycznie niskie notowania prezydenta Joe Bidena i jego Partii Demokratycznej.

Biden zasnął przed kamerami? Internauci dyskutują, wideo podbija sieć

„Prezydent USA Joe Biden zasnął podczas spotkania z premierem Izraela” – pisze część użytkowników sieci i rozpowszechnia nagranie ze spotkania...

zobacz więcej

„Gdyby wybory odbywały się dzisiaj, 51 proc. zarejestrowanego elektoratu deklaruje poparcie kandydata Republikanów w swoim okręgu kongresowym, a 41 proc. kandydata Demokratów. Jest to największa przewaga Republikanów spośród 110 sondaży ABC/WP, w których zadano to pytanie od listopada 1981 roku. To dopiero drugi raz, gdy GOP ma statystycznie znaczącą przewagę i dziewiąty raz, gdy w ogóle ma przewagę liczbową” – przypomina ABC News, która z dziennikiem „Washington Post” zleciła przeprowadzenie sondażu.

Prezydent USA znów traci w sondażach


Do kluczowych czynników składających się na taki obraz ABC zalicza gospodarkę. Przy gwałtownie rosnącej inflacji 70 proc. respondentów twierdzi, że gospodarka jest w złym stanie, w porównaniu z 58 proc. twierdzącymi tak wiosną ubiegłego roku. Podczas gdy zaledwie połowa respondentów obwinia o to bezpośrednio prezydenta Bidena – najgorszą inflację od 31 lat – aprobata dla jego zarządzania gospodarką zmniejszyła się do 39 proc., co oznacza spadek o 6 punktów procentowych od początku września i o 13 punktów od wiosny ubiegłego roku.

„Chociaż rok to w polityce całe życie, trudności Partii Demokratycznej są głębokie. Obejmują rosnące niezadowolenie z gospodarki, spadek aprobaty dla działalności prezydenta o 12 punktów procentowych i powszechne odczucie, że ta partia nie zważa na problemy większości Amerykanów, tak twierdzi 62 proc. badanych” – podała ABC News dodając, że o Republikanach taką sama opinię wyraziło 58 proc. ankietowanych.

Zobacz także: „Washington Post” usunął fragment artykułu o Kamali Harris. Wyśmiewała się z więźnia Jednocześnie ABC zwraca uwagę, że inicjatywy polityczne Joe Bidena cieszą się znacznie większą popularnością niż on sam.

Biden ciągnie Demokratów w dół?


63 proc. ankietowanych popiera przyjętą przez Kongres ustawę infrastrukturalną o wartości 1 bln dolarów, a 58 proc. opowiada się za projektem ustawy o wydatkach socjalnych wartości prawie 2 bln dolarów, który wciąż jest przedmiotem debaty.

Zdaniem ABC Demokraci nie potrafią sprzedać Amerykanom swojego programu. Sondaż przeprowadzony przez Langer Research Associates na zlecenie ABC News wskazuje na to, że tylko zdaniem 31 proc. respondentów Biden spełnia większość obietnic z kampanii wyborczej, zaś 35 proc. uważa, że dużo osiągnął.

Zobacz także: „Efekt domina” w USA? Sondaże Bidena na niespotykanym poziomie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej