RAPORT

Pogarda

Jens Stoltenberg: Jesteśmy solidarni z Polską

Jens Stoltenberg (fot. PAP/EPA/MADS CLAUS RASMUSSEN)
Jens Stoltenberg (fot. PAP/EPA/MADS CLAUS RASMUSSEN)

Najnowsze

Popularne

Na wtorkowym spotkaniu ministrów obrony państw UE z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem wybrzmiały głosy poparcia dla działań Polski przy granicy polsko-białoruskiej, wyrażono też obawy o działania Rosji m.in. wobec Ukrainy – przekazało PAP źródło unijne. NATO dostrzega rolę Rosji w kryzysie na granicy polsko-białoruskiej – podał informator. – Jesteśmy solidarni z Polską w związku z kryzysem na granicy z Białorusią - zapewnił Stoltenberg przed spotkaniem z ministrami obrony UE.

„Polski pogląd na różnego typu rozmowy o sytuacji na granicy”. Duda rozmawiał ze Steinmeierem

Prezydent Andrzej Duda we wtorek rozmawiał z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem nt. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy –...

zobacz więcej

We wtorek odbyło się spotkanie ministrów obrony państw UE w Brukseli. Szefowie resortów rozmawiali podczas lunchu również z sekretarzem generalnym NATO. Pod nieobecność szefa MON Mariusza Błaszczaka Polskę reprezentował na spotkaniu Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.

„Wszystkie kraje członkowskie UE wspierają Polskę i państwa bałtyckie”


 – Kwestia sytuacji na granicy Polski z Białorusią była (tematem) numer jeden podczas rozmów. Wszystkie kraje członkowskie UE wspierają Polskę i państwa bałtyckie. Szef NATO przekazał, że Sojusz bardzo uważnie przygląda się kryzysowi na granicy. Oczywiście dostrzega również rolę Rosji w tym kryzysie. W piątek Sojusz wydał oświadczenie, w którym wspiera Polskę i państwa bałtyckie w obecnej sytuacji – powiedział unijny rozmówca.

Kryzys na Ukrainie 


 Jak dodał, drugim punktem rozmów był kryzys na Ukrainie. – NATO obserwuje zwiększanie obecności wojskowej Rosji przy wschodniej granicy z Ukrainą, jak i nadzwyczajne ruchy rosyjskich wojsk. Na ten moment trudno zidentyfikować, jaki jest cel tej nadzwyczajnej koncentracji wojskowej. Sytuacja jest jednak uważnie monitorowana i Rosja otrzymuje ze strony Sojuszu jednoznaczne sygnały, że NATO w wypadku eskalacji wystąpi w obronie swoich członków, jak i państw stowarzyszonych NATO – wskazał rozmówca. 

Relacje UE-NATO


 Rozmowy ze Stoltenbergiem dotyczyły też relacji UE-NATO. – Przygotowywane są strategiczne dokumenty. W UE jest to tzw. strategiczny kompas, a NATO przygotuje własny dokument strategiczny. Jest mowa o tym, że UE i NATO w wymiarze bezpieczeństwa powinny dążyć do wydania kolejnej wspólnej deklaracji. Ostatnia wspólna deklaracja została wypracowana podczas szczytu w Warszawie – powiedział.

Jesteśmy solidarni z Polską w związku z kryzysem na granicy z Białorusią - zapewnił Stoltenberg we wtorek w Brukseli przed spotkaniem z ministrami obrony UE. – Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, w jaki sposób reżim Alaksandra Łukaszenki wykorzystuje bezbronnych migrantów w swojej hybrydowej taktyce przeciwko innym krajom. Naraża życie migrantów – mówił szef Sojuszu.

 – Przyglądamy się temu bardzo uważnie i  jesteśmy solidarni z Polską oraz innymi sojusznikami – zapewnił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej