RAPORT

Pogarda

Niemcy komentują rozmowę Merkel z Łukaszenką i Putinem. „Kompletnie pokrzyżowała plany”

Zdaniem rzecznika Zielonych Merkel pokrzyżowała plany uzgodnione na Radzie Europejskiej (fot. Christopher Furlong/Getty Images)
Zdaniem rzecznika Zielonych Merkel pokrzyżowała plany uzgodnione na Radzie Europejskiej (fot. Christopher Furlong/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W Niemczech nie cichną głosy krytyki po poniedziałkowej rozmowie telefonicznej kanclerz Niemiec Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką. Zdaniem wielu rozmowa ta przyczyniła się do legitymizacji władzy białoruskiego dyktatora – pisze portal Merkur. „Bild” zwraca uwagę na oburzenie, jakie zapanowało w Warszawie, Wilnie i Rydze, gdy okazało się, że federalna kanclerz „ponad głowami” sąsiadów dogaduje się z „gangsterem”.

Ławrow atakuje Polskę. Nie podoba mu się obrona polskiej granicy

– Absolutnie nie do zaakceptowania jest zachowanie strony polskiej – oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow komentując...

zobacz więcej

Taką ocenę przedstawia m.in. niezależny białoruski politolog Waler Karbalewicz, który uważa, że dzięki rozmowie z Merkel „Łukaszenka osiągnął to, czego chciał”, zostając „praktycznie ponownie uznany za prezydenta” i legalnego przedstawiciela białoruskiej władzy. Eksperta cytuje Merkur.

We wtorek Omid Nouripour, rzecznik Zielonych w Bundestagu ds. polityki zagranicznej ostro skrytykował Merkel za podjęcie kontaktu z Łukaszenką. Określił to wydarzenie jako „katastrofalne” i podkreślił, że „istnieje bardzo jasna polityka uzgodniona na forum Rady Europejskiej, że Łukaszenka nie jest uznawany za prawowitego prezydenta Białorusi”.

Merkel swoim działaniem „kompletnie pokrzyżowała te plany, przyczyniając się do uznania i legitymizacji władzy Łukaszenki”. – Ci nieliczni ludzie, którzy teraz stoją na zimnie, nie stanowią głównego problemu. Problemem jest tu próba szantażu – podkreślił Nouripour.

W obronie niemieckiej kanclerz wypowiedział się Alexander Dobrindt, jeden z prominentnych polityków chadeckiej CSU. – Konieczne jest poszukiwanie dyplomatycznych rozwiązań, zwłaszcza w czasach kryzysu – powiedział we wtorek w Berlinie. Wyraził przypuszczenie, że Merkel w trakcie rozmowy mogła „również wyraźnie pokazać Łukaszence możliwe konsekwencje jego działań”.

Krytyczne i sceptyczne komentarze popłynęły także z Polski, której nie spodobało się załatwianie tak ważnej sprawy „ponad jej głową” – podkreśla Merkur.

Szef MSZ Węgier: Przyjaciele, brońcie domów, Europy, nie przejmujcie się kłamstwami!

Polska jest obecnie celem podobnego ataku co Węgry w 2015 r., gdy migranci szturmowali przejście graniczne Röszke z Serbią - oznajmił szef...

zobacz więcej

O „szoku i oburzeniu”, jakie w Warszawie, ale też w Wilnie i Rydze, wywołała pięćdziesięciominutowa rozmowa federalnej kanclerz z dyktatorem z Mińska pisze „Bild”, powołując się na polskiego dyplomatę, z którym dziennikarz gazety rozmawiał w Brukseli. W trzech stolicach miała, według niego, zapanować „wściekłość, że niemiecka kanclerz na żądanie gangstera (Putina – red.) rozmawia z drugim gangsterem o nas ponad naszymi głowami”.

W poniedziałek kancelaria Merkel miała poinformować wybrane urzędy trzech państw sąsiadujących z Białorusią o tej rozmowie. Ale nie ministrów spraw zagranicznych, którzy siedzieli w tym czasie przy jednym stole z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem. – Zadzwonili z niemieckiego MSZ-tu i po prostu poinformowali. Nawet nie pytali. Maas siedział naprzeciwko nas i nic o tym nie wspominał – relacjonował polski dyplomata.

O skali tego oburzenia świadczy fakt, że przedstawiciele Polski i Łotwy tego samego wieczora chcieli opuścić spotkanie szefów resortów spraw zagranicznych krajów UE.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

„Bild” podkreśla, że choć Polaków, Litwinów i Łotyszy poinformowano o samej rozmowie, to o jej treści już nie.

Przeczytaj także: Sterczewski o polskich siłach na granicy: Dzielne żołnierzyki to propaganda, to nie działa

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej