RAPORT

Pogarda

„Polski pogląd na różnego typu rozmowy o sytuacji na granicy”. Duda rozmawiał ze Steinmeierem

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda we wtorek rozmawiał z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem nt. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Obrona w Kuźnicy. 7 policjantów rannych; dwoje doznało obrażeń głowy

Odparliśmy atak na naszą granicę – napisała we wtorek po południu na Twitterze Polska Policja. Służby podsumowały próbę siłowego forsowania...

zobacz więcej

We wtorek wczesnym wieczorem Kumoch powiedział dziennikarzom, że prezydent Duda, przed wylotem do Czarnogóry i Macedonii Północnej, rozmawiał z niemieckim prezydentem.

– W tym momencie prezydent Andrzej Duda rozmawia z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, żeby opisać sytuację (na granicy), ale również pokazać, jaki jest polski pogląd na działalność i różnego typu rozmowy wokół sytuacji na granicy – powiedział Kumoch.

Podkreślił, że zaraz po tej rozmowie Duda udaje się z wizytą najpierw do Czarnogóry, potem do Macedonii Północnej. – Przypomnę, że oba kraje są naszymi sojusznikami z NATO, bardzo chcemy usłyszeć też ich punkt widzenia, usłyszeć przede wszystkim to, w jakim stopniu one mogą się obawiać rozszerzenia ewentualnie jakichkolwiek działań hybrydowych przeciwko innym państwom regionu – powiedział Kumoch.

Podkreślił, że wizyta prezydenta Dudy w Czarnogórze i Macedonii Północnej była już planowana od jakiegoś czasu. – Wizyta się odbywa, reżim Łukaszenki nie będzie Polsce narzucał agendy międzynarodowej – podkreślił Kumoch.

Szturm z Białorusi. MON: Głównie młodzi, agresywni mężczyźni

Atakującymi byli przede wszystkim młodzi, agresywni mężczyźni – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, odnosząc się do dzisiejszego szturmu...

zobacz więcej

Zapewnił, że prezydent Duda jest na bieżąco informowany o sytuacji i jest przekonany, że służby graniczne, wojsko i Policja należycie pilnują granicy. Ale - jak powiedział Kumoch - Kancelaria Prezydenta „jest gotowa podjąć bardzo różne decyzje w trakcie tej wizyty”.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej


Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 5,3 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni, do 2 grudnia.

Sytuacja na przejściu granicznym Kuźnica-Bruzgi, gdzie od poniedziałku po stronie białoruskiej koczują migranci, zaostrzyła się we wtorek rano, gdy - jak informowała Straż Graniczna - w stronę polskich służb rzucane były m.in. kamienie, kłody drewna. Policja używała armatek wodnych wobec agresywnych osób znajdujących na przejściu po stronie białoruskiej. Ministerstwo Obrony Narodowej dodało, że „migranci zostali wyposażeni przez białoruskie służby w granaty hukowe i obrzucili polskich żołnierzy i funkcjonariuszy”. Rannych zostało siedmiu policjantów.

Czytaj także: Szef MON: Żołnierze służący na granicy otrzymają nagrody finansowe

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej