RAPORT

Pogarda

Szef MSZ Węgier: Przyjaciele, brońcie domów, Europy, nie przejmujcie się kłamstwami!

Według Pétera Szijjártó sytuacja w Kuźnicy przypomina szturm na węgierską granicę w Röszke w 2015 r. (fot. Selcuk Acar/NurPhoto via Getty Images/TT/Policja)
Według Pétera Szijjártó sytuacja w Kuźnicy przypomina szturm na węgierską granicę w Röszke w 2015 r. (fot. Selcuk Acar/NurPhoto via Getty Images/TT/Policja)

Najnowsze

Popularne

Polska jest obecnie celem podobnego ataku co Węgry w 2015 r., gdy migranci szturmowali przejście graniczne Röszke z Serbią - oznajmił szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó. „Przyjaciele, jesteśmy z wami. Brońcie swoich domów, brońcie Europy, nie przejmujcie się kłamstwami!” – oświadczył we wpisie na Faceboku minister spraw zagranicznych Węgier.

Wg Szijjártó w 2015 r. media liberalnego mainstreamu były obecne na granicy węgiersko-serbskiej i „na żywo kłamały na temat tego, co się stało, a dokładniej tego, co się nie stało”, donosząc o niewinnych uchodźcach i brutalnych węgierskich policjantach.Do tego „słono opłacani” przedstawiciele Parlamentu Europejskiego „nawet przyjęli rezolucję w obronie wandali chcących się wedrzeć na Węgry, atakujących węgierskich policjantów” – napisał.

Ławrow atakuje Polskę. Nie podoba mu się obrona polskiej granicy

– Absolutnie nie do zaakceptowania jest zachowanie strony polskiej – oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow komentując...

zobacz więcej

Węgierska eurodeputowana Kinga Gál w komentarzu pod wpisem przypomniała, że również obecnie, zamiast wyrazić solidarność z „Polską, która broni zewnętrznych granic UE”, lewicowa większość w PE wymierza „cios w plecy” poprzez zamrażanie „funduszy, które się prawnie Polsce należą”, co stanowi „szantaż polityczny”. 

W poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji poinformował, że państwa Grupy Wyszehradzkiej uzgodniły, że są gotowe do niezwłocznej pomocy Polsce, jeśli będzie tego potrzebowała w obliczu presji migracyjnej.

W zeszłym tygodniu natomiast szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyás oświadczył, że Komisja Europejska powinna zwrócić Polsce koszty poniesione w związku z ochroną granicy z Białorusią, podobnie jak wszystkim państwom broniącym granic zewnętrznych UE.

W 2015 roku Węgry były głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i migrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej. Do czasu wzniesienia przez władze węgierskie ogrodzenia na granicach z Serbią i Chorwacją w 2015 roku do kraju przedostało się w drodze do bogatszych państw UE prawie 400 tys. migrantów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Przeczytaj także: Szturm z Białorusi. MON: Głównie młodzi, agresywni mężczyźni

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej