RAPORT

Pogarda

Ławrow atakuje Polskę. Nie podoba mu się obrona polskiej granicy

Siergiej Ławrow oskarżył zaatakowaną z Białorusi Polskę o „naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego” (foy. Getty Images)
Siergiej Ławrow oskarżył zaatakowaną z Białorusi Polskę o „naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego” (foy. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

– Absolutnie nie do zaakceptowania jest zachowanie strony polskiej – oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow komentując obronę granicy Rzeczypospolitej Polskiej przed szturmem sterowanym przez służby białoruskiego dyktatora. Przedstawiciel Kremla, który najprawdopodobniej wspiera Alaksandra Łukaszenkę w tych działaniach, oskarżył Polskę o „naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego”.

Szturm z Białorusi. MON: Głównie młodzi, agresywni mężczyźni

Atakującymi byli przede wszystkim młodzi, agresywni mężczyźni – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, odnosząc się do dzisiejszego szturmu...

zobacz więcej

– Zachowanie strony polskiej jest absolutnie nie do zaakceptowania. Myślę, że gaz łzawiący, armatki wodne, strzelanie nad głowami imigrantów w stronę Białorusi - to wszystko odzwierciedla próbę ukrycia swoich działań. Nie mogą oni nie rozumieć, że naruszają wszelkie normy międzynarodowego prawa humanitarnego – oświadczył Ławrow.

Podobne oskarżenia pod adresem Polski skierowała kilka godzin wcześniej współpracująca z Platformą Obywatelską eurodeputowana Janina Ochojska. W czasie gdy polscy żołnierze i funkcjonariusze bronili granicy przed zmasowanym atakiem z Białorusi – w wyniku którego co najmniej dziewięcioro z nich odniosło rany – Ochojska pisała na Twitterze, że „użycie armatek wodnych na migrantów grozi śmiercią z powodu zamarznięcia”, a ewentualna odpowiedzialność „obciąży Straż Graniczną oraz Mariusza Kamińskiego”.

Ławrow żąda, by Polska zezwalała na łamanie prawa


Z kolei szef dyplomacji Rosji powiedział jeszcze, że Moskwa domaga się, by strona polska zakończyła - jak to ujął – „samowolę” wobec dziennikarzy RT (Russia Today) France zatrzymanych w strefie stanu wyjątkowego, w której przebywali bez zezwolenia, a więc nielegalnie. Ławrow twierdził, że dziennikarze, w tym zachodnich stacji telewizyjnych, pracujący na granicy po stronie białoruskiej „nie rozumieją, dlaczego nie są wpuszczani” na polską stronę granicy.

Przeczytaj więcej o wykorzystywaniu obecności dziennikarzy nad granicą do antypolskich prowokacji. Ławrow oskarżył także Unię Europejską o „podwójne standardy” wobec imigrantów w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Komentując zarzuty pod adresem Rosji, dotyczące zaangażowania Moskwy w kryzys migracyjny, minister określił je jako „kłamliwe” i oświadczył, że „nie ma ani jednego faktu” na poparcie takich zarzutów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Przeczytaj także: Rosja daje „rady” UE. „Putin próbuje zdyskontować politycznie kryzys migracyjny”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej