RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rozmowa Merkel-Łukaszenka: Polska zajęła stanowisko

Rozmowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką była przedwczesna, choć nie sprzeczna z decyzjami podjętymi na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli. Należy ją odebrać jako sygnał wobec Łukaszenki w sprawie tego, jakie działania musi podjąć – takie stanowisko przedstawiła Polska podczas spotkania ministerialnego w Brukseli.

Migranci na granicy. Merkel sięgnęła po telefon do Putina. Co usłyszała?

Kanclerz Angela Merkel rozmawiała w środę telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat kryzysu migracyjnego na granicy...

zobacz więcej

Na spotkaniu ministrów obrony krajów Unii Europejskiej w Brukseli pod nieobecność szefa MON Mariusza Błaszczaka Polskę reprezentował Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś. Przekazał on ministrom 27 państw UE, że sytuacja przy granicy polsko-białoruskiej jest nadal bardzo niepokojąca i eskalowana przez władze białoruskie; każdego dnia dochodzi do coraz liczniejszych prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Na spotkaniu solidarność z Polską wyraziły m.in. Francja i Słowenia, a Czechy i Litwa potępiły działania reżimu białoruskiego.

Sadoś poinformował też, że przy granicy wielokrotnie dochodzi do incydentów z uzbrojonymi Białorusinami. Podkreślał, że polskie władze są świadome humanitarnego aspektu sytuacji, jednak reżim Łukaszenki odrzuca nasze apele o udzielenie pomocy humanitarnej migrantom przebywającym na Białorusi.

Polski ambasador przekazał, że próby przedłużenia kryzysu migracyjnego na wschodnich granicach UE są wzmacniane przez zorganizowaną kampanię dezinformacyjną skierowaną wobec Polski i krajów bałtyckich, a celem tych działań jest m.in. destabilizacja regionu.

Niemcy dziękują Polsce. „Bild”: Jedna z ostatnich lekcji dla Merkel

„Dziękuję Polsko” – pisze dziennikarz niemieckiego „Bilda” Jan Schäfer, szef działu polityki, odnosząc się do sytuacji na polsko-białoruskiej...

zobacz więcej

Polski dyplomata podkreślał, że wspólnym zadaniem UE jest ochrona zewnętrznej granicy przed białoruskim atakiem hybrydowym; aby było to skuteczne, potrzebna jest wspólna strategia. Jej celem powinno być zniechęcanie do migracji u jej źródeł, wywieranie presji na Mińsk i zniechęcanie Białorusi do dalszej eskalacji przez odpowiednie komunikaty, w tym wzmocnienie systemu sankcji.

Sadoś przekazał, że Polska obserwuje wzmacnianie sił białoruskich bezpośrednio na granicy, nie tylko ze Straży Granicznej, ale także z innych służb, w tym SPECNAZ-u. Zidentyfikowała też białoruskich funkcjonariuszy Straży Granicznej w cywilnych ubraniach, inicjujących ataki na polską infrastrukturę graniczną i kierujących tłumem migrantów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów UE podjęli decyzję o nałożeniu nowych sankcji na Białoruś. Polski dyplomata podkreślał też na spotkaniu we wtorek, że UE nie może zapominać, że jej celem jest przeprowadzenie nowych demokratycznych wyborów na Białorusi.

Merkel: Wiadomo, że Białoruś i Rosja mają bliskie relacje

Białoruś zmusiła w niedzielę samolot linii Ryanair do zatrzymania się w Mińsku pod pretekstem zagrożenia bombowego. Aresztowano białoruskiego...

zobacz więcej

Kanclerz Angela Merkel i Alaksandr Łukaszenka rozmawiali telefonicznie o trudnej sytuacji na granicach Białorusi i Unii Europejskiej, a w szczególności o potrzebie pomocy humanitarnej dla uchodźców i migrantów. Uzgodnili, że będą kontynuować współpracę w tych kwestiach – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe rządu federalnego.

W trakcie rozmowy „omówiono szereg problemów, a przede wszystkim sytuację uchodźców na granicy białorusko-polskiej, białorusko-litewskiej i białorusko-łotewskiej”. W rozmowie „poruszono też szczegółowo sposoby i perspektywy rozwiązania problemu migracyjnego, aby nie dopuścić do eskalacji sytuacji na granicy”.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Rozmowa dotknęła również problemu pomocy humanitarnej dla uchodźców. Alaksandr Łukaszenka i Angela Merkel uzgodnili dalsze kontakty w celu rozwiązania sytuacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej