RAPORT

Pogarda

Usypiali ludzi w pociągach, upijali. Służby rozbiły gang złodziei

Zatrzymano w sumie siedem osób (fot. Straż Ochrony Kolei)
Zatrzymano w sumie siedem osób (fot. Straż Ochrony Kolei)

Najnowsze

Popularne

Służby rozbiły gang okradający podróżnych w pociągach. Śledztwo Straży Ochrony Kolei, CBŚP i Prokuratury Krajowej doprowadziło do zatrzymania siedmiu osób, które decyzją sądu zostały aresztowane. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że żeby okraść pasażerów, gang posługiwał się nawet środkami nasennymi.

Dwóch dziennikarzy rosyjskiej stacji zatrzymanych w Usnarzu Górnym

Dwóch dziennikarzy RT France (oddział Russia Today) zostało zatrzymanych w Usnarzu Górnym w strefie objętej stanem wyjątkowym – potwierdza...

zobacz więcej

Jak poinformowała Straż Ochrony Kolei, do rozbicia grupy przestępczej okradającej podróżnych doszło wskutek „wielomiesięcznej ścisłej współpracy” funkcjonariuszy z Wydziału ds. operacyjno – prewencyjnych i bezpieczeństwa Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei z policjantami z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji, prokuratorami z Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie i pracownikami przewoźnika dalekobieżnego.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa złodziei działała od kilku lat w pociągach relacji Świnoujście – Przemyśl, Świnoujście – Warszawa, Zielona Góra – Warszawa, na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego.

Przestępcy okradali pasażerów pociągów podczas snu. „Ich łupem padały głównie pieniądze znajdujące się w podręcznych saszetkach, odzieży czy bagażu” – podaje straż.

Według funkcjonariuszy złodzieje swoje ofiary doprowadzali do stanu upojenia alkoholowego. SOK podaje, że niektóre osoby mogły być doprowadzone do nieprzytomności za pomocą środków farmaceutycznych dosypanych do napojów.
Ofiarami padali głównie obcokrajowcy (fot. CBŚP)
Ofiarami padali głównie obcokrajowcy (fot. CBŚP)

Akcja służb. Zatrzymano 33 osoby

Funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej we współpracy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym w ramach śledztwa prowadzonego pod...

zobacz więcej

Ofiarami grupy byli w większości obcokrajowcy. Członkowie gangu byli też agresywni wobec konduktorów, których próbowali zastraszyć groźbami. Podejrzanym o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą jest mieszkaniec Warszawy, 30-letni Robert B.

Zabezpieczono środki nasenne


Policjanci CBŚP zatrzymali czterech podejrzanych w jednym z hoteli na terenie województwa wielkopolskiego. Kolejnych trzech podejrzanych zatrzymano w ich mieszkaniach. „Podczas przeszukań miejsc pobytu oraz rzeczy podejrzanych zabezpieczono środki farmakologiczne i narzędzia najprawdopodobniej wykorzystywane podczas dokonywania przestępstw. Przejęto także monety kolekcjonerskie oraz pieniądze w różnej walucie: polskiej, ukraińskiej i euro” – komunikuje SOK.

Zatrzymanym prokurator postawił zarzuty dotyczące działania w zorganizowanej grupie przestępczej, rozbojów i kradzieży szczególnie zuchwałych. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Rzeszowie wszyscy zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Służby apelują do osób, które padły ofiarą podobnych kradzieży, a nie zgłosiły tego faktu organom ścigania, o kontakt z policjantami CBŚP pod numerem telefonu (+48) 477 218 984.
Wszyscy zatrzymani są już w areszcie (fot. Straż Ochrony Kolei)
Wszyscy zatrzymani są już w areszcie (fot. Straż Ochrony Kolei)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej