RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Białoruscy żołnierze spychają migrantów na ogrodzenie [WIDEO]

Białoruś wzmaga kryzys migracyjny (fot. MON/TT/Tadeusz Giczan)
Białoruś wzmaga kryzys migracyjny (fot. MON/TT/Tadeusz Giczan)

Białoruscy żołnierze spychają migrantów na płot. Słychać krzyki kobiet, w powietrzu unosi się gaz, krzyczą na siebie polscy i białoruscy żołnierze. Pada dużo przekleństw – relacjonuje z granicy niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan.

„Atak kilkusetosobowej grupy migrantów został odparty”. Byli uzbrojeni w kamienie

Kilkusetosobowa grupa migrantów próbowała sforsować granicę w poniedziałek po południu w rejonie Starzyny – podał w poniedziałek wieczorem rzecznik...

zobacz więcej

Grupa migrantów, która od rana koczowała w rejonie przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej, zmieniła lokalizację. Rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska przekazała, że obecnie te osoby przeniosły się kawałek dalej i teraz to tam pozostają. Cudzoziemcy rozpalili ogniska i rozstawili namioty.

Straż Graniczna nie wyklucza, że będą oni podejmować kolejne próby sforsowania granicy. Dlatego w rejon koczujących migrantów przesunięto dodatkowe patrole funkcjonariuszy Straży Granicznej i policji.

Michalska podkreśliła, że Straż Graniczna tak przesuwa siły, żeby chroniona była cała granica z Białorusią. W sytuacjach siłowego przekraczania zamkniętych przejść do działania wzywana jest dodatkowo policja.

Rzeczniczka Straży Granicznej dodała, że obecnie coraz mniej migrantów próbuje indywidualnie przekraczać granicę z Polską. W niedzielę odnotowano nieco ponad 100 takich prób. Teraz migranci podejmują w większości tylko próby siłowego forsowania granicy w dużych, zorganizowanych grupach.

Uwaga, na nagraniu pada dużo przekleństw

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej