RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wcześniej z Putinem, teraz z Łukaszenką. Merkel rozmawiała o polskiej granicy

Alaksandr Łukaszenka wywołal kryzys migracyjny na granicy Białorusi z krajami UE (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images; PAP/EPA/FILIP SINGER)
Alaksandr Łukaszenka wywołal kryzys migracyjny na granicy Białorusi z krajami UE (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images; PAP/EPA/FILIP SINGER)

Kanclerz Angela Merkel i Alaksandr Łukaszenka rozmawiali telefonicznie o trudnej sytuacji na granicach Białorusi i Unii Europejskiej, a w szczególności o potrzebie pomocy humanitarnej dla uchodźców i migrantów. Uzgodnili, że będą kontynuować współpracę w tych kwestiach – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe rządu federalnego.

Bez udziału Polski, Litwy i Łotwy. Macron rozmawiał z Putinem

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w poniedziałek przez telefon ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem. Zgodzili się, że...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Wczesniej kanał Puł Pierwogo na Telegramie poinformował, że „rozmowa Łukaszenki z p.o. kanclerza Niemiec trwała około 50 minut”.

W trakcie rozmowy „omówiono szereg problemów, a przede wszystkim sytuację uchodźców na granicy białorusko-polskiej, białorusko-litewskiej i białorusko-łotewskiej”.

W rozmowie „poruszono też szczegółowo sposoby i perspektywy rozwiązania problemu migracyjnego, aby nie dopuścić do eskalacji sytuacji na granicy”.

Rozmowa dotknęła również problemu pomocy humanitarnej dla uchodźców.

Alaksandr Łukaszenka i Angela Merkel uzgodnili dalsze kontakty w celu rozwiązania sytuacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej