RAPORT

Wojna na Ukrainie

Migrant: Funkcjonariusze przygotowują nas do siłowego przejścia

Białoruskie służby wypychają imigrantów do Polski (fot. Oksana Manchuk\TASS via Getty Images)
Białoruskie służby wypychają imigrantów do Polski (fot. Oksana Manchuk\TASS via Getty Images)

Migrant z obozowiska na Białorusi przy polskiej granicy powiedział niezależnemu Radiu Swaboda, że funkcjonariusze białoruskich służb zbierają młodych mężczyzn i przygotowują ich do forsowania ogrodzenia i przekroczenia granicy. Mężczyzna twierdzi, że białoruscy funkcjonariusze w nocy nakłaniali młodych migrantów w koczowisku, by „przecinali ogrodzenie i przedzierali się dalej”.

Przemyt ludzi na granicę z Polską. UE da zielone światło dla nowych sankcji

Ministrowie spraw zagranicznych UE podczas poniedziałkowego posiedzenia w Brukseli podejmą decyzję o poszerzeniu ram prawnych dla sankcji wobec...

zobacz więcej

Rozmówca rozgłośni twierdzi, że niektórych mężczyzn odprowadzono w głąb lasu, a „główne przejście” planowane jest w poniedziałek o godz. 11 (o godz. 9 w Polsce).

Według niego „nie ma chęci, by dobrowolnie chwytać za drut kolczasty i go przecinać, ludzie chcieliby przejść granicę spokojnie”.

Z jego informacji wynika również, że migranci nie są w stanie opuścić obozowiska, a ich ogólna sytuacja się pogarsza.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na sankcje.

Zgodnie z informacjami rządu w pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa obecnie 2-4 tys. migrantów, regularnie dochodzi do prób siłowego przekroczenia granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich.

Dziennikarka Biełsatu nadal w areszcie

Iryna Słaunikawa, oficjalna przedstawicielka Biełsatu na Białorusi oraz jej mąż, którzy byli skazani na 15 dni aresztu za rzekome wykroczenie, nie...

zobacz więcej

Kryzys będzię się pogłębiał


W niedzielę polskie władze oceniały na podstawie analizy działań po białoruskiej stronie granicy, że możliwa jest eskalacja.

- Wszystko wskazuje na to, że optymistyczne scenariusze dotyczące działań Białorusi i presji migracyjnej są już nierealne i będzie następowała ich eskalacja - ocenił w niedzielę wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Dodał, że w przekraczaniu granicy przez migrantów aktywny udział mogą wziąć służby białoruskie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej