RAPORT

Pogarda

Warszawa. Od dzisiaj strefa płatnego parkowania powiększyła się o Ochotę i Żoliborz

Od 15 listopada strefa płatnego parkowania zaczęła obowiązywać na terenie Ochoty i Żoliborza(fot. PAP/Leszek Szymański)
Od 15 listopada strefa płatnego parkowania zaczęła obowiązywać na terenie Ochoty i Żoliborza(fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Od poniedziałku 15 listopada strefa płatnego parkowania zaczęła obowiązywać na terenie Ochoty i Żoliborza. Niezadowoleni mieszkańcy piszą petycje i protestują przeciw wprowadzonym zmianom. Popierają ich samorządowcy z Ochoty.

Rafał Trzaskowski ma nowy problem. Jest decyzja sądu ws. parkowania w stolicy

Po tym, jak stolica ogłosiła rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił uchwałę Rady Warszawy....

zobacz więcej

Od dzisiaj płatna strefa parkingowa działa już na Ochocie i Żoliborzu. Przez kilka tygodni Zarząd Dróg Miejskich montował parkomaty, wytyczał miejsca parkingowe i zmieniał organizację ruchu na dzielnicowych ulicach.

Niektóre działania nie podobają się mieszkańcom. Zorganizowali oni protesty przeciwko Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

Domagali się m.in. zaniechania zmniejszania liczby miejsc parkingowych, rozszerzenia rejonu zameldowania służącego do wyznaczania stref parkingowych z obecnego promienia 150 metrów do 300, poprawy polityki informacyjnej ZDM i poszanowania ustaleń konsultacji społecznych. Protesty mieszkańców popierają radni i władze Ochoty; wezwały ZDM do podjęcia rozmów w sprawie SPPN.

Zmiany, które nie podobają się mieszkańcom i dzielnicowym samorządowcom z Ochoty, to przede wszystkim zmiana sposobu parkowania ze skośnego na równoległe. Ich zdaniem zabiera to wiele miejsc parkingowych.

Podczas protestów poruszany też był temat wirtualnych parkometrów, które lokalizowane są „bez wizji lokalnej, a tylko na ekranie laptopa”. Mieszkańcy wskazywali, że z tego powodu takie urządzenia występują, np. na terenie ogródków działkowych na Rakowcu. „Mamy parkować na działkach?” – pytali.

Zmiany w opłatach za wywóz śmieci w Warszawie

Będziemy dostosowywać uchwałę Rady Warszawy do obowiązujących przepisów – powiedziała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk. W środę...

zobacz więcej

Urzędnicy tłumaczą zmianę sposobu parkowania tym, że w większości przypadków na wąskich ulicach nie ma miejsca na pełnowymiarowe miejsce skośne.

„Do tej pory parkujące w ten sposób auta często de facto wjeżdżały na chodnik. Nie było to ani bezpieczne, ani zgodne z przepisami” – powiedział rzecznik ZDM Jakub Dybalski. Jego zdaniem „wyznaczenie miejsc równoległych wzdłuż całej długości jezdni nie spowoduje, że możliwość parkowania znacząco się zmniejszy”.

Problemem jest też zmiana organizacji ruchu na dzielnicowych ulicach, które w wielu przypadkach stały się teraz jednokierunkowe. Według mieszkańców, którzy wystosowali w tej sprawie petycję, wiąże się to m.in. z utrudnieniem dojazdu pogotowia czy straży pożarnej do potrzebujących i spiętrzeniem ruchu na Żoliborzu i Ochocie.

„Mieszkańcy będę zmuszeni jeździć na około do swoich mieszkań i domów. Ruch jednokierunkowy znacznie wydłuży czas dojazdów i niekorzystnie wpłynie na wszystkich mieszkańców Warszawy” – napisali w petycji.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Celem zmian w organizacji ruchu jest zwiększenie liczby legalnych miejsc postojowych. Oprócz tego na wielu lokalnych uliczkach parkowanie zostanie w części lub całości przeniesione na jezdnię, uwalniając przestrzeń na chodnikach dla pieszych” – napisał Zarząd Dróg Miejskich.

Podwyżki za wywóz śmieci w Warszawie. Zmiany od 1 kwietnia

Podwyżki opłat za śmieci w Warszawie stają się faktem. Od 1 kwietnia mieszkańcy stolicy zapłacą za wywóz śmieci dużo więcej. Opłata będzie...

zobacz więcej

Podczas przygotowania terenu do wyznaczenia strefy płatnego parkowania na wielu ulicach pojawiły się znaki zakazu. Taka sytuacja ma miejsce, np. w okolicy przedszkola przy ul. Grzeszczyka.

„Parkowało tam do tej pory około 14 aut. To ci sami mieszkańcy, którzy stawiali tam auta od wielu lat” – powiedziała uczestniczka odbywającej się pod koniec października pikiety.

„Wyznaczona dla mnie 150–metrowa strefa abonamentu wypada na Fortach Korotyńskiego. Co, w rowie mam parkować?” – pytała oburzona.

Wraz z rozszerzeniem strefy płatnego parkowania zostaną też wprowadzone dwa rodzaje abonamentów do wyboru – rejonowy lub obszarowy. Urzędnicy szacują, że do poniedziałku zostanie wydanych około 8 tys. abonamentów.

Od 15 listopada strefa płatnego parkowania obejmuje również Żoliborz i pozostałą część Ochoty. W tych dwóch dzielnicach powstało 14,5 tys. miejsc parkingowych w płatnej strefie.

W sumie cała warszawska strefa będzie liczyła około 52 tys. miejsc. Kolejne rozszerzenie strefy ma objąć m.in. na Pradze: okolice placu Hallera, Szmulowiznę, Saską Kępę oraz Dolny i Górny Mokotów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej