RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Austria. Rozpoczął się ogólnokrajowy lockdown dla niezaszczepionych

Przepisy zostały zatwierdzone przez rząd federalny (fot. Getty Images)
Przepisy zostały zatwierdzone przez rząd federalny (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

O północy z niedzieli na poniedziałek wszedł w życie ogólnokrajowy lockdown w Austrii dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19 lub nie będących ozdrowieńcami. Przepisy zostały zatwierdzone przez rząd federalny.

Holandia: pracownicy przychodni na lotnisku fałszowali przepustki sanitarne

Żandarmeria wojskowa aresztowała w sobotę trzech pracowników przychodni na lotnisku Schiphol w Amsterdamie pod zarzutem fałszowania przepustek...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Nowe przepisy ogłosił podczas niedzielnej konferencji kanclerz Austrii Alexander Schallenberg. Zakaz wychodzenia z mieszkań i domów dotyczyć ma wszystkich niezaszczepionych osób powyżej 12. roku życia.

Rząd ponowił też apel o zwiększenie liczby szczepień. „Liczba nowych infekcji jest wyższa niż kiedykolwiek wcześniej” - podkreślił Schallenberg.

Obostrzenia weszły w życie o północy na terenie całego kraju. „Przepisy dotyczą osób, które nie zostały zaszczepione ani nie są rekonwalescentami” - wyjaśnił minister zdrowia Wolfgang Mueckstein.

Wymagane będzie ważne świadectwo szczepienia lub zaświadczenia o przebytej infekcji koronawirusem w ciągu ostatnich 180 dni.

Przepisy dopuszczają możliwość wyjścia z domu do lekarza, skorzystania z ośrodków zdrowia lub punktów szczepień. Możliwe będzie także „zaspokojenie podstawowych potrzeb religijnych”, chodzenia do szkoły czy na uniwersytet.

Od poniedziałku każda osoba mieszkająca w Austrii będzie mogła być poddana kontroli w przestrzeni publicznej przez policję – dodaje portal ORF. Agencja APA szacuje, że wprowadzone przepisy „dotkną ok. 2 mln osób”. Rozporządzenie obowiązywać ma wstępnie do 24 listopada, z możliwością przedłużenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej