RAPORT

Pogarda

Czechy wspierają Polskę: Pokażmy sąsiadom, że nie jesteśmy tchórzami

Na polsko-białoruskiej granicy trwa kryzys migracyjny (fot. PAP)
Na polsko-białoruskiej granicy trwa kryzys migracyjny (fot. PAP)

Najnowsze

Popularne

Minister spraw zagranicznych Czech Jakub Kulhanek poinformował w niedzielę na Twitterze, że z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem omówił sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Wyraził poparcie Pragi i powtórzył gotowość Czech do pomocy. Wsparł go wiceprzewodniczący ruchu Burmistrzowie i Niezależni (STAN) Vieslav Michalik. „Pokażmy naszym sąsiadom, że nie jesteśmy tchórzami”, powiedział.

Rządowa strona o wydarzeniach na granicy z Białorusią

Kancelaria Premiera uruchomiła stronę internetową, która ma zawierać najnowsze i sprawdzone informacje o wydarzeniach na polsko-białoruskiej...

zobacz więcej

„Rozmawialiśmy o ciężkiej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wyraziłem poparcie dla Polski i powtórzyłem, że jesteśmy gotowi do dwustronnej pomocy, jeżeli zostaniemy poproszeni” - napisał Kulhanek.

Podkreślił, że w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej, którą obok Czech i Polski tworzą Węgry i Słowacja, będą konsultować się w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią.

Podczas spotkania Kulhanek chce ponowić propozycję pomocy. Opowiedział się za kolejnymi sankcjami przeciwko Białorusi.

Kulhanek razem z całym gabinetem Andreja Babisza podał się do dymisji. Nowy gabinet tworzy lider prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Petr Fiala.

W sobotę klub parlamentarny ODS zaapelował o wysłanie na granicę z Białorusią czeskich policjantów. ODS uważa też, że czeski rząd powinien poprzeć każdą decyzję, jaką podejmą instytucje unijne wobec Białorusi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej