RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przemyt ludzi na granicę z Polską. UE da zielone światło dla nowych sankcji

Przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Ministrowie spraw zagranicznych UE podczas poniedziałkowego posiedzenia w Brukseli podejmą decyzję o poszerzeniu ram prawnych dla sankcji wobec Białorusi – zapowiedział w wywiadzie dla francuskiego tygodnika „Le Journal du Dimanche” wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

Migranci transportowani busami na granicę z centrum Mińska [WIDEO]

Migranci, którzy trafiają na polsko-białoruską granicę, są tam transportowani busami z centrum Mińska. Nagranie z białoruskiej stolicy, ukazujące...

zobacz więcej

„Damy zielone światło dla poszerzenia ram prawnych naszych sankcji wobec Białorusi, tak aby można je było zastosować przeciwko wszystkim osobom zaangażowanych w przemyt migrantów do tego kraju, na przykład liniom lotniczym lub biurom podróży” – zadeklarował Borrell. Dodał, że na podstawie już obowiązujących regulacji, po raz piąty sankcjami zostanie objętych około 30 urzędników administracji Alaksandra Łukaszenki, którzy byli zaangażowani w wywołanie kryzysu na polsko-białoruskiej granicy.

„Sytuacja jest nie do zaakceptowania”


W niedzielę, po rozmowie telefonicznej z białoruskim ministrem spraw zagranicznych Uładzimirem Makiejem, Borrell napisał na Twitterze, że „obecna sytuacja jest nie do zaakceptowania i musi zostać przerwana”. Po raz kolejny zaapelował o nie używanie ludzi jako broni i umożliwienie organizacjom humanitarnym dostępu do migrantów po białoruskiej stronie granicy. Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Stan wyjątkowy


Od 2 września w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Ma to związek z presją migracyjną ze strony Białorusi, która według UE prowadzi wojnę hybrydową, używając do tego migrantów.

8 listopada ku granicy Białorusi z Polską w zorganizowany sposób przemieściło się ok. dwa tysiące migrantów. Następnie ludzie ci, pilnowani przez białoruskich funkcjonariuszy, rozbili obozowisko przy granicy i podejmują próby nielegalnego przekroczenia granicy.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd w Warszawie, w pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa obecnie od 2 do 4 tys. migrantów, regularnie dochodzi do prób siłowego przekroczenia granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej