RAPORT

Wojna na Ukrainie

KE pod przewodnictwem Leyen chce obalić polski rząd. Ostre słowa prof. Legutki

Prof. Ryszard Legutko udzielił wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi „ABC” (fot. PAP/MTI)
Prof. Ryszard Legutko udzielił wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi „ABC” (fot. PAP/MTI)

KE pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen chce obalić polski rząd i to wyjaśnia jej powściągliwość wobec wojny hybrydowej Łukaszenki przeciw Unii – uważa prof. Ryszard Legutko. – Do tej pory Bruksela wykazała brutalność we wszystkich swoich decyzjach związanych w rządem w Warszawie i ogólnie, Polsce – powiedział europoseł i rzecznik PiS w PE w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika „ABC”.

Profesor Ryszard LegutkoMadrycie na Kongresie Katolików i Życia Publicznego zorganizowanym przez uniwersytet CEU San Pablo, gdzie mówił na temat tzw. poprawności politycznej.

71 -letni profesor filozofii, w czasach PRL -u wydawca publikacji rozprowadzanych w drugim obiegu, były minister edukacji, a obecnie eurodeputowany i współprzewodniczący grupy konserwatystów w Parlamencie Europejskim bez wątpienia żyje tym, co głosi - skomentował „ABC”.

PO, PSL i Lewica poparły rezolucję. Co dokładnie znajduje się w dokumencie?

Nie milkną echa ostatniej rezolucji Parlamentu Europejskiego. Treść dokumentu jest porażająca, nawet w porównaniu z poprzednimi antypolskimi...

zobacz więcej

W wywiadzie dla „ABC”, oceniając sytuację na granicy Polski z Białorusią, Legutko powiedział, że wydaje się być ona pod kontrolą dzięki budowie muru i zasieków. – Mamy poparcie większości społeczeństwa i wielu rządów. Instytucje unijne początkowo miały wątpliwości, ale teraz są bardziej świadome realnego ryzyka napływu nielegalnych imigrantów – podkreślił.

Gdy polski rząd broni granicy UE, Ursula von der Leyen chce go obalić


W opinii profesora Komisja Europejska pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen chce obalić polski rząd i to wyjaśnia jej powściągliwość wobec kryzysu granicznego. – Do tej pory Bruksela wykazała brutalność we wszystkich swoich decyzjach związanych w rządem w Warszawie i ogólnie, Polsce – przypomniał polityk.

Legutko wyjaśnił, że Polska nie może polegać na europejskiej agencji straży granicznej Frontex, aby stawić czoła problemowi z Białorusią. – Frontex to organizacja, która w Warszawie ma zaledwie kilka osób. To użyteczne uzupełnienie działań, ale w tym przypadku symboliczne. Musimy wykorzystać środki, którymi dysponujemy w Polsce – stwierdził. – Bronimy zewnętrznej granicy UE i KE mogłaby zrobić dla nas coś pożytecznego. Problem polega na tym, że Bruksela nie robi nic gratis, a my nie chcemy, aby nam powiedziała: „Macie naszą pomoc, ale teraz musicie nas słuchać”. Innymi słowy, nie wierzymy w szczere i szlachetne intencje UE – wyjaśnił

Przeczytaj także: O co w istocie toczy się spór Polski z UE?

Zdaniem prof. Legutko, żądanie KE zniesienia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jest nie do zaakceptowania. – Żądają, aby polski premier zrobił coś, co nie należy do jego kompetencji, tylko do władzy sądowniczej. Bruksela chce nas zastraszyć, ignoruje nasze zasady i nasze instytucje. To samo dotyczy Trybunału UE: w traktatach nie ma artykułu, który dawałby uprawnienia UE do organizowania naszego systemu sądownictwa – powiedział.

„TSUE chce, żeby ludzie marzli w zimie? Są granice”. Morawiecki definitywnie o Turowie

Trudno żebyśmy zmienili naszą decyzję i zamknęli 4-7 proc. naszego systemu elektroenergetycznego – mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki,...

zobacz więcej

– To, co powiedział polski Trybunał Konstytucyjny w sprawie nadrzędności prawa polskiego nad europejskim nie różni się od tego, co powiedziało wiele podobnych trybunałów w innych krajach UE. W Traktatach o UE nie ma zapisanego prymatu prawa europejskiego nad prawem krajowym. Natomiast w sprawach, w których UE ma wyłączne kompetencje, logiczne jest ich przestrzeganie – mówił europoseł.

– Niedawno Trybunał ds. Praw Człowieka UE przyznał, że nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach sędziowie są wybierani przez władzę polityczną – parlament – ale uzasadnił to opinią, że są to „kraje o rozwiniętej kulturze prawnej” – oburzył się Legutko.

Polska ostatnim bastionem wartości chrześcijańskich w Europie


Według profesora Polska jest „w pewnym sensie” ostatnim bastionem wartości chrześcijańskich w Europie. – Instytucje europejskie są w rękach lewicy. Dawne partie chadeckie, obecna CDU w Niemczech, właściwie są chrześcijańskie tylko z nazwy. Podczas mojego wieloletniego doświadczenia politycznego nie słyszałem, aby niemiecka, francuska czy nawet włoska chadecja poparła Polskę, na przykład w obronie naszej linii w temacie aborcji. Wygląda, jakby te partie kupiły agendę polityczną lewicy – wyjaśnił.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Przeczytaj również: Kolejna jednoosobowa decyzja TSUE: Milion euro dziennie kary dla Polski

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej