RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nie żyje ojciec Jerzy Tomziński, były przeor klasztoru na Jasnej Górze

Ojciec Jerzy Tomziński miał 102 lata (fot. Forum/Daniel Dmitriew)
Ojciec Jerzy Tomziński miał 102 lata (fot. Forum/Daniel Dmitriew)

Zmarł ojciec Jerzy Tomziński, były przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze, ostatni żyjący polski uczestnik Soboru Watykańskiego II, dwukrotny Generał Zakonu Paulinów oraz najstarszy paulin w zakonie. Nazywany „legendą Jasnej Góry”, był świadkiem przełomowych wydarzeń w historii Polski i Kościoła. Zainicjował i przewodniczył pierwszej modlitwie Apelu Jasnogórskiego w 1953 roku, a trzy lata później uczestniczył w Jasnogórskich Ślubach Narodu. Miał prawie 102 lata.

Nie żyje Artur Piotrowski, twórca Misterium Męki Pańskiej

W wieku 46 lat zmarł Artur Piotrowski, twórca Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli w Poznaniu, dokumentalista, producent filmowy. Był pomysłodawcą...

zobacz więcej

Ojciec Jerzy Tomziński urodził się 24 listopada 1918 roku, był równolatkiem odrodzonej Rzeczpospolitej. Z jego inicjatywy odbyła się peregrynacja po kraju kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Paulin przygotowywał centralne uroczystości Millenium Chrztu Polski w 1966 roku, a w 1991 brał udział w organizacji Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie z udziałem papieża Jana Pawła II. Sprawując funkcję przeora Jasnej Góry, odpowiadał za przebieg wszystkich najważniejszych uroczystości jasnogórskich, w których uczestniczył papież Polak.

Ojciec Tomziński był trzykrotnie przeorem paulinów na Jasnej Górze, dwukrotnie generałem zakonu, a także pełnił funkcję prokuratora generalnego zakonu paulinów przy Stolicy Apostolskiej. Na zaproszenie papieża Pawła VI uczestniczył w Soborze Watykańskim II. Po latach wspominał jako wielkie przeżycie, że był naocznym świadkiem ogłoszenia przez Jana XXIII reformy Prawa Kanonicznego, decyzji o zwołaniu Synodu Diecezji Rzymskiej i Soboru Watykańskiego II.

Jako przeor Jasnej Góry, zainicjował i prowadził prace konserwatorskie, mające na celu zachowanie spuścizny narodowego sanktuarium. Organizował jubileusze 300-lecia obrony klasztoru przed Szwedami oraz 300-lecia ślubów króla Jana Kazimierza. Również ojciec Tomziński zainicjował narodową modlitwę o uwolnienie prymasa Stefana Wyszyńskiego, która przerodziła się w tradycję odprawiania Apelu Jasnogórskiego.

Ma na swym koncie też wielki dorobek wydawniczy, między innymi jako kronikarz Jasnej Góry, korespondent Radia Watykańskiego i Biuletynu Biura Prasowego Episkopatu Polski oraz redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Sam nazywał siebie „człowiekiem Jasnej Góry”. – Całe moje życie związane jest z tym miejscem, kocham je i chcę wiernie służyć Jasnogórskiej Maryi – wyznawał trzy lata temu, obchodząc setne urodziny.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej