RAPORT

Pogarda

Trzaskowski chce wydać 120 mln zł. Ucierpi obszar Natura 2000?

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Paweł Supernak)
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Władze Warszawy zapowiedziały, że wybudują kładkę pieszo–rowerową przez Wisłę. Mieszkańcy alarmowali, że nietypowy most ma być niezwykle drogi oraz negatywnie wpłynie na rzadkie gatunki zwierząt. Co więcej, po praskiej stronie ma on powstać na wysokości ul. Okrzei, gdzie panują fatalne warunki i brak jest infrastruktury dla ruchu rowerów. Portal tvp.info pojawił się więc na miejscu oraz poprosił urzędników Rafała Trzaskowskiego o wyjaśnienia. Od miesiąca nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. A co zobaczyliśmy?

„Zabierz pięć z lasu”. Pomysł leśników na walkę ze śmieciami [WIDEO]

zobacz więcej

14 października wybrano wykonawcę pierwszej w Warszawie kładki pieszo–rowerowej przez Wisłę. Za nowy most ratusz gotów jest zapłacić 120 mln zł, o czym szerzej informowaliśmy  TUTAJ.

– Zbudujemy jeden z najdłuższych mostów pieszo-rowerowych świata. Będzie liczył ok. 500 metrów – chwalił się Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Jednak sprawa wywołała też sporo kontrowersji. Dlaczego? Po pierwsze, Wisła jest słynna nie tylko dzięki swojej długości, ale także ze względu na nadzwyczajne bogactwo przyrodnicze.

Jak informuje portal wislawarszawska.pl, nad królową polskich rzek stwierdzono blisko 300 gatunków ptaków, a ponad 160 gatunków odbywa tu lęgi. Mozaika środowisk nadwiślańskich przyciąga ponad 40 gatunków ssaków oraz kilkanaście gatunków płazów i gadów. W Unii obszary występowania gatunków rzadkich i zagrożonych są obejmowane ochroną – programem Natura 2000. Taki status ma również „Dolina Środkowej Wisły”, nad którą przebiegać ma kładka.

Zobacz także ->  Trzaskowski za podwyżki opłat za śmieci obwinia rząd. Jak jest naprawdę?

„Wisła pełni ważną funkcję korytarza ekologicznego – obszaru, który umożliwia migrację roślin, zwierząt i grzybów. Dla ptaków jest etapem na szlaku wiosennych i jesiennych wędrówek oraz ważnym zimowiskiem. Istniejący na praskim brzegu, nieprzerwany barierami (ogrodzenia, drogi, zabudowa), pas zakrzaczeń wiklinowych i drzew pozwala na zachowanie ciągłości korytarza ekologicznego doliny Wisły na obszarze aglomeracji warszawskiej” – czytamy w serwisie gdzie podkreślono, że obecnie jest to ewenement na skalę Europy, a z Wisłą może konkurować jedynie Loara.

(Fot. Portal tvp.info)

Mieszkańcy obawiają się, że nowa inwestycja negatywnie wpłynie na przyrodę. Kładka ma bowiem przechodzić nad terenami Natura 2000.

„Czy planowane są więc specjalne rozwiązania, które będą chroniły faunę i florę w tym miejscu? Jeśli tak, to jakie i czy podjęto już kroki w tej sprawie?” – zapytaliśmy stołeczny ratusz w mailu przesłanym urzędnikom w połowie października. Chociaż minął miesiąc, nie doczekaliśmy się żadnej odpowiedzi z ich strony.

(Fot. Portal tvp.info)

Niezbędna przebudowa ulic


Druga kontrowersja wokół budowy to temat lokalizacji. Kładka pieszo–rowerowa połączy brzegi Wisły na wysokości ul. Karowej (Warszawa lewobrzeżna) i Okrzei (prawobrzeżna).

Ciało 20-latki w rozbitym aucie. Policja szuka kierowcy

Trwają poszukiwania kierowcy osobowego opla, który rano wypadł z drogi i uderzył w drzewo przy ul. Kampinoskiej. Na miejscu znaleziono ciało...

zobacz więcej

Niestety, obecnie ulica Okrzei jest – jak określają miejscy aktywiści – skrajnie nieprzyjazna dla pieszych i rowerzystów. W złym stanie jest również ulica Ząbkowska. Niezbędne są więc kolejne remonty i inwestycje – znacznie poważniejsze od kosmetycznych napraw, jakie są obecnie prowadzone na skrzyżowaniu ul. Stefana Okrzei z Wybrzeżem Szczecińskim.

„Dobrze, że kładka powstaje, ale konieczna jest też przebudowa Okrzei i Ząbkowskiej! Bez tego piękna kładka będzie prowadzić do ścieku komunikacyjnego, a rowerem z Ząbkowskiej nie będzie się dało nawet wjechać” – uważają warszawiacy.

Zobacz także ->  Kolejne podwyżki w Warszawie. Po wzroście opłat za śmieci i parkowanie

„Na dzień dzisiejszy, ul. Okrzei (ale również Ząbkowska) są niedostosowane do ruchu rowerów. Czy planowane są tam zmiany zagospodarowania i na jakim są one etapie? Czy miasto ma już gotowe projekty i jakie środki planuje wydać na ten cel?” – to kolejne z pytań, z którymi zwróciliśmy się do Rafała Trzaskowskiego i stołecznego ratusza. W tej sprawie niestety również nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Spór o finanse Warszawy


Mieszkańcy przypominają, że polityk Platformy Obywatelskiej często narzeka na niespinający się budżet. Już w 2020 roku Rafał Trzaskowski przyznawał, że finanse Warszawy są w „piekielnie trudnej sytuacji”. Zdecydował więc o wzroście opłat za parkowanie i śmieci, a odłożył wyborcze obietnice.

Propaganda u Trzaskowskiego jak u komunisty Urbana? Internauci ostro

„Może jakaś współpraca nad memami »Tygodnika NIE«?”, „Oficjalny profil miasta stołecznego zachowuje się niczym SokzBuraka” – piszą internauci....

zobacz więcej

Warszawiacy wciąż pytają m.in. o stadion Polonii, stadion Skry, darmowe bilety dla młodzieży, opóźnione prace nad II, III, IV i V linią metra, halę widowiskowo–sportową, milion drzew, parkingi P&R, park miejski nad Wisłostradą, parkingi podziemne na placach Konstytucji, Bankowym i Teatralnym, zadaszenie Orlików, coroczne zwiększanie wydatków na kulturę w budżecie miasta, nowe składy Szybkiej Kolei Miejskiej czy tramwaj na Białołękę.

Internauci dziwią się, że politycy PO ostro krytykują budowę muru na granicy z Białorusią, tymczasem chcą wydać 120 mln zł na kładkę pieszo–rowerową.

„Planowany obiekt będzie pierwszą tej skali budowlą w Polsce i jedną z nielicznych w Europie. Licząc 452 m, będzie o 127 m dłuższa od londyńskiego Millennium Bridge, jednej z najbardziej znanych takich przepraw na świecie” – informuje ZDM i podkreśla, że kształt kładki przypomina błyskawicę.

Zobacz także -> Gazeta.pl: Warszawa wyda 120 mln na kładkę rowerową, by Trzaskowski miał pomnik. Serio?

Piesi spacerem pokonają przeprawę w ciągu 6 minut, rowerzyści przejadą ją w 2 minuty.

Na moście nie będzie podziału na strefę pieszą i rowerową. Na przeprawie znajdą się dwie „strefy wypoczynkowe” z drewnianymi siedziskami. Oświetlenie obiektu zapewnią źródła światła umieszczone w balustradach. Most zostanie objęty monitoringiem.

(Fot. zdm.waw.pl)

(Fot. zdm.waw.pl)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej