RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowy sondaż w sprawie migrantów. Fatalne wieści dla opozycji

Część opozycji była przeciw budowie muru na granicy (fot. Forum/Dudek Jerzy)
Część opozycji była przeciw budowie muru na granicy (fot. Forum/Dudek Jerzy)

Zdecydowana większość badanych uważa, że opozycja parlamentarna powinna współpracować z rządem Prawa i Sprawiedliwości ws. sytuacji związanej z presją migracyjną na granicy polsko-białoruskiej – tak wynika z sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej”. Przeciwnego zdania jest zaledwie 8 proc. respondentów.

Śmierć polskiego żołnierza przy granicy z Białorusią

Stanisław Żaryn poinformował na Twitterze o śmierci polskiego żołnierza w pobliżu granicy polsko-białoruskiej. „Zmarł w czasie pełnienia służby....

zobacz więcej

Alaksandr Łukaszenka i podległe mu służby zwożą na granicę z Polską migrantów przybyłych na Białoruś z Bliskiego Wschodu samolotami. W poniedziałek na wysokości Kuźnicy na Podlasiu grupa ponad tysiąca cudzoziemców założyła tuż przy granicy obozowisko po nieudanej próbie siłowego przejścia granicy.

Migrantów powstrzymują służby – strażnicy graniczni, policjanci i żołnierze – a także wysokie ogrodzenie z conertiny. Przypomnijmy, przeciw zasiekom na granicy oraz budowie muru (wysokiego na 5,5 metra) protestowała część parlamentarnej opozycji.

Przeciw budowie zapory na granicy głosowały w Sejmie kluby Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i koło Polska 2050; budowę zapory poparły PiS, Konfederacja i PSL-Koalicja Polska.

Decyzją polskiego rządu od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy.

Atak białoruskich służb na polskich żołnierzy. Kolejna prowokacja

Grupa migrantów, która próbowała siłowo przekroczyć granicę, zaatakowała polskich policjantów rzucając w nich kamieniami. Jeden funkcjonariusz...

zobacz więcej

Sondaż. Co powinna zrobić opozycja ws. granicy?


Uczestnikom sondażu przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” zadano pytanie, czy ich zdaniem opozycja powinna współpracować z rządem ws. sytuacji na granicy Polski z Białorusią.

Na tak zadane pytanie twierdząco odpowiedziało aż 69,8 proc. badanych. Przeciwnego zdania było zaledwie 8,4 proc. ankietowanych. 21,8 proc. nie ma zdania.

– Częściej za współpracą opozycji z rządem są mężczyźni (71 proc.), osoby o wykształceniu zasadniczym zawodowym (72 proc.), badani o dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (76 proc.) oraz osoby z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (85 proc.). Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek osób, które uważają, że w tej sprawie opozycja powinna współpracować z rządem – z 56 proc. w grupie do 24 lat, do 75 proc. wśród osób powyżej 50 lat – komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 9.11-10.11.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej