RAPORT

Pogarda

Atak białoruskich służb na polskich żołnierzy. Kolejna prowokacja

Niespokojna noc na granicy z Białorusią (fot. Territorial Defense Forces / Handout/Anadolu Agency via Getty Images)
Niespokojna noc na granicy z Białorusią (fot. Territorial Defense Forces / Handout/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Grupa migrantów, która próbowała siłowo przekroczyć granicę, zaatakowała polskich policjantów rzucając w nich kamieniami. Jeden funkcjonariusz został trafiony w kask. Podlaska policja informuje też, że w okolicach Starzyny do Polski wdarło się około 50 cudzoziemców. MON przekazało z kolei, że białoruscy żołnierze zaatakowali kamieniami polskich funkcjonariuszy.

Ilu żołnierzy jest na granicy? Wiceszef MON podał liczbę [WIDEO]

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest trudna, w działania zaangażowanych jest 15 tys. polskich żołnierzy współpracujących ze Strażą...

zobacz więcej

W niedzielę rano podlaska policja poinformowała na Twitterze, że w sobotę wieczorem – około godziny 20 – w okolicach miejscowości Kolonia Klukowicze, miała miejsce siłowa próba przekroczenia granicy przez migrantów. Podczas tej próby policjanci strzegący granicy zostali zaatakowani kamieniami.

W jednym z pojazdów policyjnych wgniecione zostały drzwi. Lekko ranny został również nasz policjant. Rzucony kamień trafił w kask funkcjonariusza z Łodzi.

– Na szczęście policjant nie wymagał hospitalizacji. Siła uderzenia była na tyle duża, że uszkodzony został hełm chroniący głowę policjanta – przekazał rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

Do innego incydentu doszło też w okolicach Starzyny, gdzie granicę udało się sforsować grupie około 50 migrantów.

„W poszukiwaniach migrantów nielegalnie przekraczających granicę udział wzięło 21 policjantów oraz żołnierze i funkcjonariusze SG. Policjanci zatrzymali 22 obywateli Iraku” – poinformowano.

Przed godziną 11 Straż Graniczna podała, że zatrzymano wszystkich migrantów, którzy siłowo przekroczyli granicę w rejonie Dubicz Cerkiewnych.

Białoruscy żołnierze zaatakowali polskich funkcjonariuszy


Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało z kolei, że w nocy żołnierze i funkcjonariusze zostali obrzuceni gruzem przez migrantów, którzy próbowali przedostać się do Polski. Migrantom nie udało się przedrzeć na polską stronę.

MON przekazało też, że w okolicach Szudziałowa funkcjonariusze białoruskich służb dwukrotnie obrzucili polskich żołnierzy kamieniami. W wyniku incydentu nikt nie ucierpiał. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał, że w ostatnich dniach pojawiały się informację o zwożeniu nad granicę gruzu i kamieni z białoruskich zakładów budowlanych. „Widziano kilka ciężarówek z takim ładunkiem” – napisał.

W kolejnym wpisie podał, że przy granicy z Polską po stronie Białorusi „co chwilę pojawiają się osoby, które eskalują sytuację”. Udostępniając zdjęcie mężczyzny napisał, że „mężczyzna oddał strzały w powietrze, potem próbował uszkodzić polską barierę graniczną”. Podczas siłowych prób przekraczania granicy migrantom pomagają służby reżimu Aleksandra Łukaszenki. Jak informowały polskie służby, Białorusini dają migrantom gaz łzawiący do atakowania funkcjonariuszy.

W nocy z piątku na sobotę w okolicach Czeremchy białoruscy żołnierze zaczęli niszczyć tymczasową zaporę graniczą. Wyrywali słupki ogrodzeniowe oraz rozrywali concetrinę przy pomocy pojazdu służbowego. Polskie służby były oślepiane wiązkami laserowymi oraz światłem stroboskopowym.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 3,2 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej