RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Premier Morawiecki rozmawiał z szefami rządów Litwy i Łotwy

Premier Mateusz Morawiecki na granicy Polski i Białorusi 9 listopada br. (fot. Polish Ministry Of Defence via Getty Images/ Twitter)
Premier Mateusz Morawiecki na granicy Polski i Białorusi 9 listopada br. (fot. Polish Ministry Of Defence via Getty Images/ Twitter)

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w sobotę rozmawiał z premier Litwy Ingridą Simonyte i premierem Łotwy Krisjanisem Karinsem. „Zdecydowanie sprzeciwiamy się hybrydowemu atakowi reżimu Łukaszenki, blisko współpracujemy na rzecz ochrony granic UE” – podkreślił szef polskiego rządu.

Litewskie służby graniczne: Grupa migrantów idzie w stronę Polski [WIDEO]

Grupa migrantów, około 70 osób, która sformułowała się po stronie białoruskiej na granicy z Litwą przesuwa się w stronę Polski - poinformowała w...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Premier Morawiecki zamieścił na Twitterze wpis informujący o rozmowie z szefami rządów Litwy i Łotwy w języku angielskim.

„Dziś rozmawiałem z premier Litwy Ingridą Simonyte i premierem Łotwy Krisjanisem Karinsem. Zdecydowanie sprzeciwiamy się hybrydowemu atakowi reżimu Łukaszenki. Blisko współpracujemy na rzecz ochrony granic Unii Europejskiej i wzywamy do wspólnych działań na rzecz zatrzymania agresji Łukaszenki, manipulacji medialnych i fake newsów” – napisał na Twitterze Morawiecki.Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na sankcje.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd w pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa obecnie od 2 do 4 tys. migrantów, regularnie dochodzi do prób siłowego przekroczenia granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich. Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej