RAPORT

Wojna na Ukrainie

Francja: Nowy wariant koronawirusa wykryty w Bretanii

Francuska Regionalna Agencja Zdrowia przekazała, że od 26 paź. nie zanotowano przypadku nowego wariantu (fot. Elyxandro Cegarra/NurPhoto via Getty Images)
Francuska Regionalna Agencja Zdrowia przekazała, że od 26 paź. nie zanotowano przypadku nowego wariantu (fot. Elyxandro Cegarra/NurPhoto via Getty Images)

We Francji w jednej ze szkół w regionie administracyjnym Bretania na północnym-zachodzie kraju wykryto nowy wariant koronawirusa – poinformowała w sobotę gazeta „the Jerusalem Post”.

WHO alarmuje: Europa epicentrum COVID-19

Europa pozostaje epicentrum pandemii COVID-19 – alarmował w Genewie na konferencji podsumowującej mijający tydzień dyrektor generalny Światowej...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

O zakażeniu 24 osób nowym wariantem SARS-CoV-2, znanym pod nazwą B.1.X, lub B.1.640, powiadomiła francuska gazeta „Le Telegramme”. W ubiegłym miesiącu, gdy w jednej ze szkół rozpoznano infekcję nowym szczepem, władze zmuszone były do zamknięcia połowy klas – informowano.

Francuska Regionalna Agencja Zdrowia przekazała, że od 26 października nie zanotowano żadnego przypadku nowego wariantu SARS-CoV-2, niemniej instytucja zaznacza, że wciąż sytuację monitoruje.

Niedużą liczbę infekcji nowym szczepem rejestrowano też w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Włoszech, jednak zakażenia Deltą wciąż pozostają dominujące – podała gazeta „JP”.

„Ten wariant pokazuje, że jeżeli pozostawisz jakąś cześć światowej populacji bez dostępu do szczepionek (przeciw COVID-19), to wirus będzie się dalej powielał i tworzył nowe warianty” – komentował prof. Cyrille Cohen z Uniwersytetu Bar Ilan w Tel Awiwie.

„Nie chcę straszyć ludzi. Na razie mamy tylko trochę przypadków B.1.640, na których może się skończyć i być może za kilka miesięcy wszyscy o tym wariancie zapomnimy” – skonkludował profesor.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej