RAPORT

Wojna na Ukrainie

Śmierć białego karła. NASA pochwaliła się rzadkim zdjęciem gwiezdnej eksplozji

Śmierć białego karła (fot. NASA)
Śmierć białego karła (fot. NASA)

Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał zdjęcie wstęg gazu pozostawionych przez tytaniczną gwiezdną eksplozję zwaną supernową – poinformowała NASA.

Zdjęciem bardzo rzadkiego zjawiska pochwaliła się NASA na Twitterze. „To ostatnie zdjęcie z @NASAHubble szybko przyciągnęło naszą uwagę. Prawdziwa otoczka po supernowej ma gorętszy gaz i świeci jaśniej w promieniach X niż pozostałość typowej supernowej typu 1a”.  Poinformowano, że „te kosmiczne wstęgi gazu zostały pozostawione przez tytaniczną gwiezdną eksplozję zwaną supernową. DEM L249 jest uważany za pozostałość po supernowej typu 1a, śmierci białego karła”.


Niewielki obiekt astronomiczny biały karzeł, jest rzędu rozmiarów Ziemi. Składa się on ze zdegenerowanej materii, emitującej m.in. promieniowanie widzialne. Powstaje po ustaniu reakcji jądrowych w gwieździe o małej lub średniej masie.

„Są zwykle stabilne, ale w układzie podwójnym – dwóch gwiazd krążących wokół siebie – biały karzeł może grawitacyjnie odciągnąć tak dużo materii od swojego towarzysza, że osiąga masę krytyczną i eksploduje”  – pisze NASA.  

Najdłuższe od XV wieku zaćmienie Księżyca. Czy zobaczymy je w Polsce?

NASA poinformowała, że zbliża się najdłuższe od stuleci zaćmienie Księżyca. Ma być ono widoczne w niektórych miejscach na świecie, ale także w...

zobacz więcej

Astronomowie odkryli, że jego gaz jest gorętszy i świeci jaśniej w promieniach rentgenowskich niż pozostałość po typowej supernowej typu 1a. Badacze podejrzewają, że był on masywniejszy niż oczekiwano. „Cięższe gwiazdy wyrzucały więcej gazu – co oznacza również, że umarłby wcześniej w swoim cyklu życia” – zaznaczono. .

Poszukiwania ocalałych towarzyszy białych karłów


Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał to zdjęcie podczas poszukiwania ocalałych towarzyszy białych karłów, które przeszły w supernową w Wielkim Obłoku Magellana.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a to projekt międzynarodowej współpracy NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej