RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Duża grupa migrantów chciała szturmować granicę. Odnaleziono zwłoki mężczyzny

Ciało nie miało widocznych obrażeń (fot. Irek Dorozanski/Polish Ministry of National Defence via Getty Images)
Ciało nie miało widocznych obrażeń (fot. Irek Dorozanski/Polish Ministry of National Defence via Getty Images)

W okolicach miejscowości Wólka Terechowska na Podlasiu odnalezione zostały zwłoki. Okazało się, że to młody – około 20-letni – migrant z Syrii. Ciało zostało zabezpieczone do sekcji zwłok. Jak informuje nas rzecznik podlaskiej policji, w nocy doszło też do próby siłowego przekroczenia granicy pod Czeremchą. Została ona powstrzymana przez polskie służby.

Kontrterroryści wzmocnią ochronę wschodniej granicy

Stu policyjnych kontrterrorystów, przygotowanych do działań w sytuacjach kryzysowych, dołączy do funkcjonariuszy i żołnierzy na wschodniej granicy,...

zobacz więcej

W poniedziałek rano duża grupa migrantów przemieściła się po stronie białoruskiej w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował tego dnia, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy. Obecnie migranci stworzyli obozowisko w rejonie Kuźnicy, pilnują ich służby białoruskie.

Jak informował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka, stu policyjnych kontrterrorystów, przygotowanych do działań w sytuacjach kryzysowych, dołączy do funkcjonariuszy i żołnierzy na wschodniej granicy, aby wzmocnić ochronę granicy Polski i zewnętrznej UE przed prowokacjami reżimu białoruskiego.

Jak przekazał portalowi tvp.info rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, noc z piątku na sobotę w rejonie obozowiska migrantów pod Kuźnicą minęła spokojnie. Jak przekazał, doszło do jednego poważnego incydentu w okolicach Wólki Terechowskiej pod Czeremchą.

– Grupa około 100 migrantów po stronie białoruskiej miała uszkodzić ogrodzenie. Na miejscu reagowali policjanci, żołnierze i strażnicy graniczni. Migranci uciekli w stronę białoruskiego lasu – mówi nam Krupa.

Rzecznik przekazał też, że pod Wólką Terechowską służby odnalazły ciało około 20-letniego migranta z Syrii. – Na miejscu prowadzone zostały czynności pod nadzorem prokuratora i lekarza. Nie pozwoliły na jednoznaczne ustalenie przyczyn śmierci. Przeprowadzona zostanie sekcja zwłok – mówi rzecznik. Ciało nie miało widocznych obrażeń.

Jak przekazała Straż Graniczna, w piątek odnotowano 219 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wobec 78 cudzoziemców wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski. Zatrzymano trzech cudzoziemców, obywateli Iraku, oraz za pomocnictwo przy przekraczaniu granicy zatrzymano jednego obywatela Polski - podano.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej